Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.09.10. 19:03

Meghallgattam a műsort. Kevés szó esett a már meglévő felesleges és rosszul kivitelezett dísz- és közvilágítás kijavításáról, annak határidejéről, módjáról, tehát konkrétum nem volt hallható! Nagy kár, mert törvénnyel szinte semmit nem lehet megoldani, csak akkor, ha szemléletet váltanak a fenntartók. Végső soron mi fizetünk mindent, tehát a mi felesleges és pazarló kiadásaink csökkentéséről lenne szó, ezért igenis van beleszólásunk abba, hogy ezeket a pazarlásokat minál elöbb megszüntesse a fenntartója. Egy alábbi képen mutatom, hogy a tornyok díszvilágítása a fény 99 százalékában az eget világítja, és ezzel zavarja az élővilágot, a vonuló és itt élő madarak, emberek életét is, ráadásul az is fizet érte, aki életében egy percig sem élvezte a hatalmasan pazarló módon százmilliókért kivitelezett látványt! Ha ez így folytatódik, akkor lassan de biztosan tönkretesszük magunkat, az élő környezetünket és még éppen élhető világunkat! Javaslom, hogy a sötétedés beállta után 2 órával kapcsoljanak le minden díszvilágítást, és a nyert megtakarítást azonnal fordítsák korszerű, takarékos, fényszennyezéstől mentes közvilágítás megvalósítására, kezdve a nagyobb terekkel, főutakkal. Úgy alakítsák ki az új rendszert, hogy 22 óra után félállásba is kapcsolható legyen, mint korábban volt, hiszen az éjszakai forgalom nem igényel akkora megvilágítottságot, mint a kora esti! Olyan világítótesteket használjanak, amely fényének színe a lemenő Nap fényéhez hasonlít, és a fényforrás közvetlen, illetve tükrözött fénye oldalról nem látható, sem gyalogos, se autós szemébe nem jut, mert a megvilágított területet legalább 45 fokos szögben éri el a célterületet, és kizárólag csak arra irányul, falra, ablakra nem!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.09.11. 04:37

A madaras kép megdöbbentő és elszomorító. Ikonja lehetne a fényszennyezés elleni érvelésnek.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.09.11. 08:35

Imre írta:Nagy kár, mert törvénnyel szinte semmit nem lehet megoldani, csak akkor, ha szemléletet váltanak a fenntartók.


Jaj de rég olvastam már egy kis fincsi demagógiát, ezaz, igen, még kérek!
De igen, törvénnyel kell sajnos ebben az országban megváltoztatni ilyen kérdéseket, sokan dolgoztak sokat, hogy ez így ebben a formában a jogszabályokba bekerüljön, és lesz még folytatás is. Mert azzal, hogy csattogtatunk a kis fényképezőnkkel templomtornyokat meg madárkákat és sopánkodunk csillagászati fórumokon, az persze egy jó dolog, csak semmilyen szemléletváltást nem fog elindítani. Itt nem nézegeti a fényképeidet diszkótulajdonos, városi főépítész, hatósági ember, plázatulajdonos, vagy ha igen, nem ilyen minőségében.
Környezettudatosság szempontjából ez egy elmaradott ország. Fényszennyezés: ezt még iskolázott embereknek vázolva is láttam már unott arcokat, kacarászást, ugyanmár-nézést. Szemléletváltás csak úgy magától, mert itt csacsogunk róla? Hahaha! 200 év múlva.
De igen, sajnos itt minden úgy indul, hogy kell egy törvény.

Például a kerületed jegyzőjének írhatnál egy levelet, hogy tájékoztatást kérsz, mik a feltételei jelenleg, hogy épületmegvilágító díszkivilágítást szerelj fel, vagy diszkófényt pörgess a tömb fölött, és hogy az engedély meddig érvényes, és ha határozott ideig, akkor figyelembe veszik -e az OTÉK módosítást a megújításnál. Mert én most speciel ezt szeretném kideríteni, hogy az utolsó harsonáig kell -e nézni hétfő-szerda-péntek-szombat a helyi légvédelmi reflektort, vagy van remény a lelövésére.

Mindenkinek javasolnám, hogy érdeklődjön a helyi építési hatóságánál, kínálja meg levelekkel (30 napon belül válaszolni kell rá) na az lehet, hogy szemléletváltás lenne.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.09.11. 10:17

András írta:Mindenkinek javasolnám, hogy érdeklődjön a helyi építési hatóságánál, kínálja meg levelekkel (30 napon belül válaszolni kell rá) na az lehet, hogy szemléletváltás lenne.

Azt gondolom, hogy ebben a kérdésben is különösen igaz az a mondás, hogy "gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan". Ilyen szemléletváltásnak lehetünk tanúi mostanában a parlagfű kérdésében. Bár még messze vagyunk a parlagfű mentességtől, de egyre többen kaszáltatják le az egyébként nem művel birtokaikat, mert bárki feljelentheti és komoly büntetést kaphat a tulaj.

És persze ott a jó példa adás lehetősége is. Ez alatt azt értem, hogy a saját kertet és házat úgy világítja meg az ember, hogy ne világítson mások felé. A múltkor már feltettem a kérdést, választ sajnos nem kaptam rá. Hol lehet nem szennyező kültéri lámpát kapni, nem horror áron? Mert a barkácsáruházakban csak olyan van, ami oldalra is világít. Ha van itt a fórumon egy lámpagyáros, akkor íme egy piaci rés. Hiába ugyanis a szabályozás, be is tartanám, de nem tudok megfelelő lámpát venni. Ezzel nem a jogi szabályozás jelentőségét szeretném csökkenteni, hanem felhíni a figyelmet, hogy van még mit tenni a kérdésben.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.09.11. 10:38

És itt egy mai hír.
http://hvg.hu/itthon/20120911_Nem_valt_ ... pesti_elso
Van még mit tenni....
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.09.11. 10:56

maro írta:Azt gondolom, hogy ebben a kérdésben is különösen igaz az a mondás, hogy "gondolkozz globálisan, cselekedj lokálisan". Ilyen szemléletváltásnak lehetünk tanúi mostanában a parlagfű kérdésében. Bár még messze vagyunk a parlagfű mentességtől, de egyre többen kaszáltatják le az egyébként nem művel birtokaikat, mert bárki feljelentheti és komoly büntetést kaphat a tulaj.


Így is van! És akkor tegyük hozzá, a parlagfűnek van egy komoly "helyzeti előnye" a fényszennyezéssel szemben: egy csomó ember fulladozik tőle, míg a fényszennyezés konkrétan még tetszik is sokaknak.

Én nagyon utálom ezt a jellegzetesen magyarosch hozzáállást a dolgokhoz: van itt egy helyzet, de mennyivel könnyebb megoldás, hogy nyivákolunk, hogy "de most ez a törvény így megint nem jóóó, de máshogy valahogy sokkal jobb lenneeee", ahelyett, hogy hatályba lépett a várt jogi szabályozás, nosza megpróbálnánk kreatívan kihozni belőle valamit a saját hasznunkra. Ja igen, utóbbi esetben cselekedni is kellene, ami sokkal fárasztóbb, mint nyafogni.

maro írta:Ha van itt a fórumon egy lámpagyáros, akkor íme egy piaci rés. Hiába ugyanis a szabályozás, be is tartanám, de nem tudok megfelelő lámpát venni. .


Na ezzel kapcsolatban viszont nem vagyok annyira optimista: akik itt vagyunk, még nem jelentünk piaci rést, fényszennyezés-elkerülő világítótestek: erre sajnos ma idehaza nincs akkora kereslet, mint mondjuk a 19.sz-i kandelláber kinézetét imitáló kerti napelemes-ledes hangulatvilágításra, made in PRC. Ha ma építkeznék, max. annyit tehetnék, hogy megvenném az obiban ami van, és csavaroznék fölé bádogból egy árnyékolóernyőt.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.09.11. 11:17

András írta:Na ezzel kapcsolatban viszont nem vagyok annyira optimista: akik itt vagyunk, még nem jelentünk piaci rést,

Nem is arra az egy-két amatőrre gondoltam, aki éppen házat épít. Hanem a törvényi szabályozásban rejlő marketing lehetőségre. Ha ráírják a dobozra: "ha ezt veszed és szereled fel, nem büntet meg a jegyző fényszennyezésért". Akkor ez egy érv lehet, hogy a sok egyforma kinézetű és árfekvésű lámpa közül inkább ezt vegyék. Végül is nagyjából ugyan annyi pénzből lehetne megfelelő lámpatestet készíteni, mint rosszat. Gondolom én...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.09.11. 16:43

András írta:Jaj de rég olvastam már egy kis fincsi demagógiát, ezaz, igen, még kérek!
De igen, törvénnyel kell sajnos ebben az országban megváltoztatni ilyen kérdéseket, sokan dolgoztak sokat, hogy ez így ebben a formában a jogszabályokba bekerüljön, és lesz még folytatás is. Mert azzal, hogy csattogtatunk a kis fényképezőnkkel templomtornyokat meg madárkákat és sopánkodunk csillagászati fórumokon, az persze egy jó dolog, csak semmilyen szemléletváltást nem fog elindítani. Itt nem nézegeti a fényképeidet diszkótulajdonos, városi főépítész, hatósági ember, plázatulajdonos, vagy ha igen, nem ilyen minőségében.
Környezettudatosság szempontjából ez egy elmaradott ország. Fényszennyezés: ezt még iskolázott embereknek vázolva is láttam már unott arcokat, kacarászást, ugyanmár-nézést. Szemléletváltás csak úgy magától, mert itt csacsogunk róla? Hahaha! 200 év múlva.
De igen, sajnos itt minden úgy indul, hogy kell egy törvény.


Mit tettél annak érdekében, hogy ez az ország ne legyen elmaradott? Oktattad a megfelelő ismereteket, vagy legalább csattogtattad a kisgépedet, vagy csak becsmérled azt, aki próbálja valamilyen módon ütni a vasat, ameddig meleg? Így-vagy úgy forogjon ez a kérdés a köztudatban, rádióban, tévében, fórumokon, legyen róla szó, és mi meg ne marjuk már egymást, mert akkor komolytalanná válik az egész kérdés! Én már tettem javaslatot, rajzosakat magyarázattal, hogy milyen lámpákkal lehet megoldani a problémát, és hogyan. Az, hogy nem reagált rá senki, az azért van, mert sokan csak a törvénytől várják a megoldást! Gyártó még nem fedezte fel a nagy lehetőséget! Az értelmes embereknek nem kell törvényben közölni, hogy ölni tilos, a többinek meg hiába írják le akár az alkotmányban - alaptörvényben -, akár más törvénykönyvekben, mégis megteszik. Ahogy ezt a fórumot is csak kevesen olvassák a tudatlanok közül, akik esetleg jót vigyorognak csak ezen is, úgy a törvénykönyveket sem olvassák azok akiknek szükséges lenne, mert nem tartják be, - persze lehet, hogy nem is tudnak olvasni! Ugyan ez a helyzet azokkal, akiknek fogalmuk sincs a fény- és más szennyezésekről, köztük az értékrend elszennyezéséről stb. Szívesen látnék a bírálatok helyett javaslatokat a problémák megoldására, ismeretterjesztést, szemléltető oktatást, valamiben példamutatást, mert az sokkalta hasznosabb, mint mások jó ledorongolása! Köszönöm azok munkáját, akik azon fáradoztak, hogy bekerüljön a törvénykönyvbe is a fényszennyezés fogalma, de ez még kevés, mert a pazarló, esztelen fényszennyezés a törvény ellenére folytatódik. Arról kellene meggyőzni a fényszennyező források üzemben tartóit, hogy sokkal kevesebb energiával, nagyobb biztonság érhető el, ha nem az eget világítják! Eszetelenül is lehet spórolni, és jól lejáratni az ügyet azzal, ha nem a megfelelő intézkedés történik, pl. a közvilágítás túlságosan késleltetett bekapcsolása - ahogy a törvény, azaz a főpolgármester rendelete előírta! A hajnali elöbb kikapcsolást viszont senki nem kifogásolta, mert aki sötéthez szokott szemmel megy hajnalban az útjára, az tökéletesen lát a csökkenő szürkületben. Talán a díszvilágítást kellene szombaton, vasár- és ünnepnapon alkonyat utáni 2 órára korlátozni! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: András » 2012.09.11. 21:00

maro írta:Nem is arra az egy-két amatőrre gondoltam, aki éppen házat épít. Hanem a törvényi szabályozásban rejlő marketing lehetőségre. Ha ráírják a dobozra: "ha ezt veszed és szereled fel, nem büntet meg a jegyző fényszennyezésért". Akkor ez egy érv lehet, hogy a sok egyforma kinézetű és árfekvésű lámpa közül inkább ezt vegyék. .


Erről az jut eszembe, amikor a cigarettásdobozra ráírják a gyártók, hogy "a dohányzás halált okoz, és a tüdőd úgy fog kinézni, mint a kátrányos rágógumi." Semmivel nem lett kevesebb a dohányos, sőt az iskolás kispondrók között már gáz, ha nem szív valamelyik. (Itt jegyezném meg, ha közülük olvassa ezt valaki, hogy iszonyat röhejesen néz ki, amikor csórikám teljes erővel görcsöl az "idősebbnek látszáson", és ezért cigarettázni próbál, off vége.)

Nekem ez a szlogen, amit javasoltál, hogy "ha ezt veszed és szereled fel, nem büntet meg a jegyző fényszennyezésért" valahogy nem tetszik. Azt érzem benne, hogy valakik gyereknek néznek, ejnye, bünti lesz ám, ha nem a megfelelőt veszed! Kikapsz! Rossz vagy, jön a jegyző bácsi és kapsz majd!

Szerintem szerencsésebb lenne: "Környezetbarát lámpatest. Tegyen Ön is a fényszennyezés-mentes környezetért!" Vagy valami hasonló. Meg egy logó a kellő folthatással. Vannak/voltak ilyenek, hogy kiváló áruk fóruma vagy mi, a háromszög alakkal, a magyar termék logó, satöbbi. Azt érezzem, tettem valamit, és nem azt, hogy azért tettem, mert szankcióval fenyegettek.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.09.11. 23:13

András írta:Szerintem szerencsésebb lenne: "Környezetbarát lámpatest. Tegyen Ön is a fényszennyezés-mentes környezetért!" Vagy valami hasonló. Meg egy logó a kellő folthatással.


Akkora dinamizmussal robbantál bele a témába, hogy taroltál mint egy tank. A végére nem ezt a pár bugyuta szlogent vártam. :lol:
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”