Fényszennyezés - sürgős kérdés

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.07.17. 18:26

Nincs 10 évnél fiatalabb háztartási elektromos fogyasztó, semmi extra, csak takarékosak vagyunk...
Igazából én is azt remélem, hogy pl. a szomszédokra jobban tudok hatni az egész éjszaka égve hagyott kinti világításokat illetően.
Avatar
hg
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: hg » 2022.07.17. 22:58

Vizi Péter írta:
2022.07.17. 18:26
Igazából én is azt remélem, hogy pl. a szomszédokra jobban tudok hatni az egész éjszaka égve hagyott kinti világításokat illetően.
Ne reménykedj. Az én szomszédaim már most is takarékosak. A régi normál 40W-os izzót lecserélték három 10W-os LED-re. Kb. 400 lumen helyett 3x800...
Ha ebből most kettőt lekapcsolnak, akkor tartunk kétszer olyan rossznál, mint eredetileg volt. De nem fogják lekapcsolni :(, egyrészt mert nincs is kapcsolója, másrészt mert nem.
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.07.28. 20:50

Hannoverben lekapcsolják a nagyobb épületeken – mint például a városháza vagy a múzeumok – az éjszakai kivilágítást az energiahiányra hivatkozva.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2022.07.29. 10:24

Vizi Péter írta:
2022.07.28. 20:50
Hannoverben lekapcsolják a nagyobb épületeken – mint például a városháza vagy a múzeumok – az éjszakai kivilágítást az energiahiányra hivatkozva.
Hannoverben igen.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.07.29. 10:32

Valami mégis elkezdődik talán, ezt a hannoverit első jelének veszem.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2022.08.22. 23:46

Jól látható a tornyot kivilágító fénypászma, amely 90% -ban az eget fényesíti. A budapesti díszvilágítás költségei fedeznék a közlekedés egy részét, illetve számításom szerint a klíma üzemét teljes egészében. Amennyiben esete, sötétedés után 2 órával lekapcsolnák, akkor a turisták minden igénye ki lenne elégítve, és rettenetesen sokat lehetne vele spórolni! Éjjel már a vendéglőkben költik pénzüket, és akik esti sötétben sétálnak a Gellérthegy oldalában, azoknak nincs szüksége a díszkivilágításra. Ez pazarlás, amely nagy bűn ebben az energia ínységes időkben. Én úgy gondoltam, hogy a díszvilágítás alkonyat után két órával történő lekapcsolása jó példával járna a város vezetése részéről! Ha éjjel, amikor a napcellák nem termelnek, amúgy sokkal drágább a villamos energiát előállítani. A díszvilágítás lekapcsolásával megtakarított energiával lehetne tölteni az akkumulátoros buszokat, autókat, stb. Egyszerűen hihetetlen, hogy erre senki nem ügyel, az energetikusok egyike sem tett még erre javaslatot? Miért nem? A közpénz pazarlásához még a hülye is ért, de ha a vezető okos, akkor nem fog többet pazarolni! A hülyének meg egyszerűen tilos! Majd figyelem, hogy mi történik, és eldöntöm, hogy a főváros vezetése mennyire okos! Tud-e intézkedni, vagy csak mindig másra mutogatni? Remélem, hogy a pót-tűzjáték után már nem fogják visszakapcsolni a nagyvárosok egyikében sem a DÍSZVILÁGÍTÁST! NEM a KÖZVILÁGÍTÁST, hanem a DÍSZVILÁGÍTÁST! - a gyengébbek kedvéért ismételtem. Természetesen országosan sem célszerű éjjel a fehér templomtornyokat, a hatalmas bankházakat, palotákat, kolostorokat és önkormányzati épületeket kivilágítani! Kérem az illetékes döntéshozókat, hogy ennyit tegyenek meg, mert az energia drága, és ez a felhasználás gazdaságtalan, értelmetlen! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.08.23. 08:01

Imre, igazad van, de ezt az országgyűlési képviselődnek írd meg. Nem mi kezeljük a kapcsolót :-)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Imre » 2022.08.23. 13:05

Valakinek hivatalból is kell foglalkoznia azzal, hogy mivel lehet spórolni. Nem csak a kisembereknek, hanem a közösségeknek is kötelező takarékoskodni. Az állami, önkormányzati intézményeknek is tilos pazarolni az energiát. Gondolod, hogy csak amatőr csillagászok olvassák a fórumot? Hát nem! Ezzel is embereket bíznak meg, akik állandóan figyelik, és ha szükségesnek tartják, akkor beszámolnak a megbízóiknak. Pontosan tudom, hogy szinte mindent figyelnek, értékelnek, és követnek, és nem csak itt, hanem még kisebb és jelentéktelen blogokban is. Biztosan tudom, hogy több képviselő is olvassa, és rádiók, TV-k is olvassák, mert itt új témával is lehet találkozni. Pl. az időátállítgatás kérdésével is hamarosan foglalkoznak majd, persze ha a gázszámla és villanyszámla, kata és pedagógusok fizetésemelése, vagy a katonai repülő követése között marad hely a takarékoskodás módozatainak elemzésére is. Nem kell külön írogatni, megtalálják itt is a fontosabb dolgokat. Különben ha írnék, az a kukában landolna, akárcsak a fapados repülőtársaságokhoz írt reklamáció. A levélírás egy képviselőnek pontosan olyan eredményes lenne, mint a villanyóra állásának beolvasására tett felesleges kísérletek sora. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2022.08.23. 14:52

"Pontosan tudom...". Mit és pontosan honnan?
Lehet, hogy valaki olvassa hivatalból a fórumot, csak ezt figyelmen kívül lehet hagyni. Egy OGY-képviselőnek címzett levélre meg muszáj válaszolni.
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Fényszennyezés - sürgős kérdés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.08.23. 15:03

Kedves,Imre!
Minden tiszteletem az Öné,még így ismeretlenül is,de nem gondolhatja komolyan,hogy egy (többnyire)csillagászattal és távcsövekkel foglalkozó fórumon tett bejegyzés,majd bármit is megváltoztat vagy elindít.?
Ne értsen félre,én egyet értek Önnel, viszont úgy gondolom,hogy kormányzati szempontból ennek a fórumnak semmi jelentősége nincs. Pláne annyira nem, hogy ezt "megfigyeljék".
Talán(?) néha beleolvas valaki onnan fentről(miért tenné azt nem tudom),de hogy XY felhasználó hozzászólása nem lesz felterjesztve sehova és semmire nem lesz hatással,abban meg én vagyok biztos.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”