Jelents fényszennyezés-pontot

A fényszennyezéssel kapcsolatos problémák és kezdeményezések fóruma
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.29. 21:08

Kezdjük újra, én nagyon másképpen, és öntsünk tiszta vizet a pohárba, remélem benne van a többi személy is, bár nem kötelezettség =D
Holnap school, mennem kell, további jó cseverészést, jóéjt mindenkinek sziasztok!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.03.29. 21:09

ales001 írta:Más választásom nincs, vagy maradok, és önnkéntesen viselem a felelősséget, vagy megyek és abbahyagyom. nade nem hagyom abba. Köszönöm :D


Errol van szo! Ne hagyd abba, csak hagyd, hogy segitsunk. A hozzaszolasok donto resze jobbito szandeku, megha elsore maskent is latszik.

--mpt
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.29. 21:11

Mégis csak nem hiába voltak azok a "kritikák" amik már valájóban ebből a szempontból nem is azoknak látszanak. :P
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.29. 21:14

na, pl imrebátyám hozzászólását a helyedben így értelmezném: a százalékos mérés hibás, és az mcse már amúgyis méreget. (kb ennyi volt a lényege)

az első része igaz is. így százalékban elég nehéz bármit megadni, mert nagyon szubjektív, vagyis nagyban függ attól, hogy ki hogyan él meg egy fényburkot. aki egész életében jó ég alatt élt, annak már egy kisváros fényburka is rettenetes tragédia, vagyis magas %-ot adna meg - amit nyílván te nem ellenőrizhetsz folyton.

tehát jobb lenne egy objektív mérés, vagy valami olyasmi. tehát inkább számszerűsíteni a dolgokat, például becsülni szabadszemes határmagnitúdót, legalább zenitben. ehhez nem kell más csak a szemed, kinézni a leghalványabb csillagot amit még éppencsak látsz a fejed fölött, aztán egy planetáriumprogramban azonosítani és megnézni a fényességét. ez jó közelítéssel már árulkodik a hely fényszennyezettségéről. aztán persze finomíthatod olyanokkal, mint pl. "ÉÉK felől Gubacsrecsege fényei 30 fok magasságig erősen narancsszínre festik az eget".

ennél mégjobb lenne az sqm-es műszeres mérés amivel kiküszöbölhetnéd az emberi tévedés lehetőségét, de annak komoly költségvonzata van sajnos.

az viszont, hogy vannak már komplett adatsorok, tudtommal nem igaz. kampányjelleggel, időszakosan vannak adatgyűjtések, de állandó szerintem nincs - javítson ki valaki, ha tévednék. tehát nem biztos, hogy rossz dolog ezeket gyűjteni, de nyílván a megfelelő módszerrel kellene. és nyugodtan lehetsz alternatív adatgyűjtő, ezzel semmiképp sem ártasz az ügynek. én szinte minden derült este rámérek az égre sqm-mel, ahol épp vagyok, jegyzem is magamnak, meg van egy oldalam, ami szintén rajzol ezekből grafikont, de egyelőre csak én látom.

szóval bár a százalékos mérésed forradalminak gondolod, de azért gondold újra át, hogy tényleg eléggé megbízható-e.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.03.29. 21:49

Az van gyerekek, hogy szerintem Roland egy meglehetősen egyedi, érdekes lelkivilágú srác, akiből a csillagok helyes együttállása esetén még tényleg lehet valaki, ha megfelelően közelít...úgy képzelem, az általános iskolát anno el nem végzett, erősen kattant Albert Einstein fórum bejegyzései is hasonlók lettek volna, ha van a 10-es években internet! ;) :)
És a körülmények tükrében, meggondolandó, még tényleg csak 14 éves! Csak tényleg hallgass ránk Roland, fogadd meg a tanácsainkat, ne akarj mindent egyszerre és görcsösen...és ami a legfontosabb, észlelj, amennyit tudsz!

Egyébként ha már fényszennyezés: ennek a mértékét nem százalékban, hanem magnitúdó per szögmásodperc-négyzetben mérik (mag/mas2), egy kis kézi műszerrel, ami az ég felé tartva kijelzi a helyes értéket. Így: http://hortobagy.csillagpark.hu/mer.htm
Ilyen műszerből összesen 12 van az országban, és most, a maraton alkalmával is láthattál egyet, ha figyeltél. ;)

És büszkén mondhatom: azon a helyen laksz, ahol egész Magyarország második legsötétebb egét mérték 2 éve, az elsőt a Hortobágyon, a harmadikat pedig nyugaton, a Zselicben.
Szóval hajrá...
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.30. 13:08

Érteem.. :D Köszönöm!
Na hogy elmondjam, én ezt az egészet úgy gondoltam, hogy most kérek tőletek egy linket, ahhova levan írva az, hogy a fényszennyezés mikortól jó, mikortól rossz, pl 22.... nem %-ban, hanem rendesen mérve, én csak leegyszerűsítem, mivel pl 10-30 %-osan fényszennyezett égbolt (csak mondok egy számot) 20.-nak felel meg.
Egy linket tudtok adni? :D
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.30. 14:34

ales001 írta:[i]... kérek tőletek egy linket, ahhova le van írva az, hogy a fényszennyezés mikortól jó, mikortól rossz, ...

Hát úgy gondolom, hogy maga a fényszennyezés mindig rosz! Az a kérdés, hogy mely értéke mellett milyen csillagászati tevékenység végezhető, és mely technikai problémák merülnek fel a fényszennyezés mértékétől függően. Az ébolt rosz határfényessége a nagyvárosokban pl. szinte megoldhatatlan problémát jelen a mélyegezőknek, de nem túlságosan zavarja a kettőscsillag megfigyelőket, vagy a Hold és más bolygók fotózását. Ajánlom, hogy olvassad el a fórum oldalait. Alaposan tanulmányozzad át, hogy mit írtak eddig erről a témáról. Nem egy, hanem több tucat topikban van erről információ. A sötét égbolt mérése és módszerei is fontosak a téma megértéséhez! Vajon miért zavarja jobban a mélyegezőket a fényszennyezés, és miért kevéssé a bolygózókat? Erre próbáljad megkeresni önállóan a Csillagvároson belül található irományok elolvasásával a helyes választ, és ide írjad le! Ha ez sikerül, akkor már jó uton haladsz és folytathatjuk sokkal komolyabban a témát! Sok sikert, és szép eget! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2012.03.30. 15:14

Sziasztok!
Van egy http://www.egkep.com/ aminek elég nagy gyakorlati haszna van, mert nem csak számszerűsíti valahogy a fényszennyezést, hanem lehet látni az irány szerinti intenzitást is. Asztrofotózásra pl. többnyire teljesen hidegen hagy, ha északon ott egy város. Kelettől Nyugatig az ív, illetve a zenit legyen jó. Nyilván az említett honlap nem tudja figyelembe venni ami nincs az adatbázisában, pl.egy nagy bevásárlóközpont parkolójának fényárját, ipari parkot vagy egy új híd díszkivilágítását, se a légkör állapotát nem ismeri. Cserébe viszont homogén, következetes referenciával szolgál, és az észlelő amatőröknek jobb támpontot nyújt mint hogy egy városszéli észlelő 3 és 5,5 hmg között változó becsléseket ad saját udvarából. Ez nem mond semmit arról, mélyegezésre többnyire használható-e a hely, mert ha délre van a város, akkor a fene megette. Egy-egy város fényteljesítményének legpontosabb meghatározására még mindig a műholdas éjszakai felvételeket látom legalkalmasabbnak, de a vízszintes fények azon nem látszanak.
Roland, ha észlelésre, adatgyűjtésre buzdítod az embereket és szóba került az irányfüggőség is, célszerű lenne olyan módon tenni mindezt, hogy a hasonló szimulációk pontosításához felhasználhatók legyenek a megfigyelések.
A részletekben szerintem a témakörben tevékenykedők szolgálhatnak információval, milyen jellegű adatokra lenne szükségük. Még egy külön projektet elindítani csak az erőforrások szétforgácsolását jelenti, és egyik se lesz komplett önmagában.
Sok sikert a folytatáshoz!
ales001
Hozzászólások: 251
Csatlakozott: 2011.09.10. 17:26

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: ales001 » 2012.03.30. 15:43

Értem,rendben.
De konkrétan hogy honnantól van enyhe fényszennyezés, annak a listájának a linkjét, kérem arról adjatok egy linket,. Pl: (csak irok egy számot) 20.2-22.1 Elviselhető
22.2-23.5- Zavró. Pl :D Van ilyen ?:D Előre is köszi ^^
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jelents fényszennyezés-pontot

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.30. 21:05

ales001 írta:Értem,rendben.
De konkrétan hogy honnantól van enyhe fényszennyezés, annak a listájának a linkjét, kérem arról adjatok egy linket,. Pl: (csak irok egy számot) 20.2-22.1 Elviselhető
22.2-23.5- Zavró. Pl :D Van ilyen ?:D Előre is köszi ^^

Ez így nem korrekt! Az "elviselhető" fényszennyezés nem mérték! Egy átlagembernek ,még a legnagyobb is elviselhető, lehúzza a redőnyt és alszik! Egy csillagásznak a feladatához mérten már elviselhetetlen az a fényszennyezés, amit egy átlagember észre sem vesz! Remélem érted, hogy mi a baj azzal, ha erőszakolod egy másik fogalomrendszer bevezetését, amely szerinted elviselhető, vagy zavaró kifejezéssel helyettesíti a korrekt értéket, a (magnitúdó/ívmásodperc-négyzet) mértékszámot!

Minden mennyiségnek van mértékrendszere és mértékszáma, azaz mértékegysége, amely jellemzi. Azt kell használni, és nem kell feltalálni semmi újat. Az ezzel foglalkozók megállapodtak a fényszennyezés mértékegységében, és azt kell használni mindenkinek, ha közös nevezőre akarnak jutni egy kérdésben. Nem elég baj, hogy van incs és méter, meg gallon és liter, km és mérföld? Határozottan le kell beszéljelek egy új fényszennyezési fogalom emlegetéséről is, mert az zavarkeltő, és bomlasztólag hat! Válaszolj a feltett kérdésre, és adj helyes magyarázatot! Ha megteszed, akkor fejlődsz. Nem volt olyan tudós, aki úgy született volna, hogy mindent tudott. Elöbb kivétel nélkül mindegyik tanult, utána ötletelt. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Fényszennyezés”