Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.12.29. 13:17

Persze, mi sem a plafonon keresztül akarjuk nézni, csak lehet már nagyon (túlságosan is) óvatos vagyok. Ennek oka az az 50-100 szülő, akik egyáltalán nem értenek a csillagászathoz és a kisfiuk-kislányuk jövőben felírandó szemüvegét majd annak tudják be, hogy a tanárbácsi kivitte őket az ég alá. Aztán majd jönnek lincselni :) (Hasonló volt már, nagyon sok a szűk látókörű ember).
Inkább segíts minthogy kötözködj.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.12.29. 13:30

astrohist írta:Viszont ilyen bemutatásnál jó, ha a távcsőre egy nagy árnykoló ernyút teszünk, ne hogy a cső mellett elcélozva közvetlenül a Napba nézzen valaki.
Csak legyen derült idő! BQ


ez bizony jó 5let, pár hete én is jártam így, egy napig nem láttam azzal a szememmel amivel véletlenül belenéztem a napba. ennél egy pár évvel ezelőtti részleges napfogyi volt durvább, nem tudom emlékeztek-e még rá, amikor hajnali 4 - 5 körül két kis ördögszarvként kelt fel a nap. na mondván, hogy horizonton van és nem tudtam semmit kézhez kapni amit a szemem elé tegyek minden nélkül néztem bele, mondván hogy úgyis csak pillanatokra nézek csak oda, meg amúgy is horizont. sok sok napig tartó foltokat tudtam magamnak szerezni (ami lehet, hogy azóta is megvan, csak szoftverből kikorrigálja már az agyam).
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.29. 14:26

Sziasztok!

Én ma próbáltam a távcsővel Napot nézni, természetesen pont ma nincsen a Napon folt, vagy ha van is, én nem találom meg a fátyolfelhők miatt... Ilyen az én szerencsém..:S
Egyébként megkérdeztem a Celestrontól az okulárok látómezejét s ilyen választ kaptam, melyből csak annyi tértek, hogy az okulárok többségének 45-50°közötti a látómezeje:
"Most of the eyepieces that come with the scope are between 45 and 50 degree field of view. A wider field of view eyepiece may have vinetting with this scope."
A második mondattal semmit sem tudok kezdeni...

Üdv, Feri
Sidius

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.29. 14:29

Sziasztok!

Atis! A sok szűklátókörű emberről annyit, hogy 1999-ben a teljes napfogyatkozáskor, miközben a felhők elől menekültem, egy kis faluig vitt a derültség reménye. (Szerencsére nem hiába.) Egy kb. 5 futballpályányi sík, füves területen letáboroztunk, akkor még mindössze három vagy négy tehénnel osztoztunk a hatalmas területen. A totalitás előtt kb. egy órával már mintegy harminc érdeklődő is elhelyezkedett plédekre, polifoamra feküdve, hűségesen viselve az alkalomra szánt szemüvegeket. Nálam fényképezőgép, nagyon tele objektív, egyéb, egy kis állványon a kocsi tetejére állítva. A totalitáskor alig győztem kattogtatni, gyönyörködni, mialatt fennhangon néha megkértem az embereket, hogy vegyék le a szemüvegeket. Ők ezen kérésemre jelzőkkel illettek, mert a média megmondta... Egyetlen tízéves forma fiúcska vette le a szemüvegét, ő egyedül érkezett.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.29. 14:41

gaster95 írta:"Most of the eyepieces that come with the scope are between 45 and 50 degree field of view. A wider field of view eyepiece may have vinetting with this scope."
A második mondattal semmit sem tudok kezdeni...


Szerintük nagyobb látómezejű oklikkal esetleg vignettált lehet a látómező. Ez nyilván valóban így lenne kis nagyítású, nagyon nagy LM-jű oklikkal, de 1.25"-os Plössl-öket simán lehetne használni a Celestron dióverőivel is.
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2010.12.29. 14:48

Mi a teljes napfogyatkozásért családilag Soltvadkertre vonultunk. Ott a tó mellett rengetegen voltak, és szerény emlékeim szerint hangosbemondóval tájékoztatták folyamatosan az embereket a történésekről. Amikor teljesen ki volt takarva a nap mondták h nyugodtan le lehet venni a szemüveget. Szóval lehet ezt normális keretek között is csinálni. Nekem mindenesetre örök élmény maradt, kár, hogy akkor még nem volt távcsövem... :)
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2010.12.29. 17:50

Sziasztok!

Kb 5 órakor nekikezdtem a Jupiter észlelésének. Szép tiszta az égbolt, felhő szinte nincs is. Szépen látszik a Jupiter és 4 holdja. Bementem pár percre és amikor visszament nézelődni a Jupiter mellett, kb egy magasban vele megjelent még egy csillag, kicsit fényesebben mint a Jupi. Egy pillanat múlva hihetetlen sebességgel elindult kelet irányba, majd több irányváltás után észak felé vette az irányt. Lelassított villant 2-3-at és eltünt, mintha ott sem lett volna. Az egész kb 2-3 percig tartott. Rajtam kívül a családból még ketten látták, gyorsan szóltam nekik, ha UFO-t akarnak látni jöjjenek ki :D Na ez mi volt? Látta más is? Kb 5 és 5.10 között látszott most délután.
Kicsit feldobott a jelenség :) Ilyet még nem láttam...

Más. Mostanában sokat észlelek, főleg a Napot, a Jupiter és a Holdat. A napon szép foltok vannak már 2 napja, a Jupitert meg egyre jobban megszokom, már a legkisebb, 36x-os nagyításon is látom a sávokat, részleteket.

Üdv!
Nagy Róbert
Hozzászólások: 96
Csatlakozott: 2009.09.27. 06:42

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: Nagy Róbert » 2010.12.29. 18:03

KB.16h.45m-től voltam kint 17h.10. a Jupitert néztem, de nem tapasztaltam ilyesmit, aztán bezavart a hideg.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.29. 18:10

pontshow írta:Na ez mi volt? Látta más is? Kb 5 és 5.10 között látszott most délután.
Kicsit feldobott a jelenség :) Ilyet még nem láttam...


Ha már ott volt kéznél a távcső, és percekig látszott, akkor miért nem nézted meg vele?
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Észlelésről kezdőknek - hogyan, hol, mikor...

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.12.30. 14:40

Üdv!

Tegnap este rájöttem, hogy mégis használható a barlow+20mm-es oksi kombináció, de csak akkor, ha a távcső okulárkihuzatába teszem a barlowot, a barlowba a képfordítót (azt a háromszögletű valamit :) ) a képfordítóba pedig az okulárt. Ha úgy csinálom, hogy a képfordítót a távcsőbe, a képfordítóba a barlowot, majd a barlowba az okulárt, akkor csak nagy kékséget látok a Jupiter helyett...
Egyébként a 20mm+barlow kombinációval mindössze annyi a probléma, hogy olyan gyorsan evickél a Jupiter, hogy nincs időm élességet állítani, majd megvárni, hogy lecsillapodjon a műszer, mert már kiúszott a bolygó... :? Ezután meg már nem találom meg, akárhogy keresem, mert a keresőtávcső párhuzamosítását nem végeztem el délután, hisz nem gondoltam volna, hogy derült esténk lesz...

Felhőmentes eget, Feri
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”