Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: András » 2011.11.28. 15:00

Varus írta:Sziasztok!

Mit lehet tudni a P/2006 T1 ( Levy ) üstökösről? Nagy a csend körülötte, pedig már itt kellene lennie. Talán még nem sikerült megtalálni?


a cometography.com ezt írja: P/2006 T1 (Levy) is very faint--possibly fainter than 20th magnitude. Various web sites such as as Heaven's Above and most software (online or otherwise--including Google Sky) is showing this comet as 11th magnitude. There are web sites predicting it will be 7th magnitude in January, which is highly doubtful. In fact this comet has not been observed since 2006 and the orbital data and magnitude parameters are not up to date. The creators of these web sites and software do not monitor actual observations and the result is unreliable information. In fact these sources also still show 2010 X1 (Elenin) which disintegrated over a month ago! What a huge disservice they are doing. I urge readers to complain about it to them.

A másik, amit nézni szoktam: aerith.net, itt egyetlen pozitív észlelésről sem írnak az előrejelzett fénygörbe mellett.
szabo.anita12
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.10.02. 13:13

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: szabo.anita12 » 2013.10.02. 13:27

Mikor és hol lesz láthato a következő üstökös?
szabo.anita12
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2013.10.02. 13:13

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: szabo.anita12 » 2013.10.02. 13:28

Miért tűnik úgy, hogy az üstökös lehagyja a csóváját?

Ugye a tonnányi gőz-por kiáramlik, de miért mindig a haladási iránnyal ellentétesen? Mintha légkör lenne az űrben, és a súrlódás miatt lelassulna a kiáramló por, de hát nincs légkör. http://www.origo.hu/galleries/tudomany/ ... ?pic=http..
Itt is pont a nappal ellentétes irányba mozog a por az üstököshöz képest. Mi a magyarázat?
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.02. 13:45

Miért tűnik úgy, hogy az üstökös lehagyja a csóváját?

Kedves Anita! Dehogy is tűnik úgy! A csóva (csóvák) mindig nagyjából a Nappal ellentétes irányba nyúlnak. Amikor egy üstökös elnyúlt ellipszis pályáján közeledik a Naphoz, a csóva nagyjából valóban mögötte van (némileg ferdén). A Nap közelében a csóva mintegy párhuzamosan mozog az üstökös fejével. Amikor távolodik, a csóvát szinte maga előtt tolja, tehát nem "elhagyja", hanem "előre küldi". Ha fölrajzolsz magadnak egy elnyúlt ellipszis pályát, gyújtópontjában a Napot jelző köröcskével, és ebből a köröcskéből egyeneseket húzol amelyek metszik a felrajzolt ellipszis, akkor látni fogod az egész itt leírt folyamatot. (Azért javaslom, hogy magad rajzold le, mert sokkal erősebb benyomást kelt, ha saját magad állítod elő, mint a legszebb animáció. Az utóbbiból is van az interneten.)
A csóvákat a Nap sugárnyomás és a nap-szél alakítja ki. Ezek a hatások természetesen a Napból kiindulva "kifelé" sodorják az üstökösök gáz- és poranyagát. (A helyzet nem ennyire egyszerű, mert pl. a szoláris szél nem sugárirányban mozog, de ez a lényege!) BQ
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.10.02. 21:02

Röviden a történet olyan, mint a hosszú hajú ember esete a ventilátorral.
A haj a csóva a ventilátor a nap.
Ha szemből fúj, akkor az ember haja hátrafelé áll, de ha hátulról fúj a ventilátor, akkor az ember
arcába fújja a haját.
kecsap
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2013.10.17. 19:48

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: kecsap » 2013.10.17. 19:58

Hali,

épp hallgattam ezt a youtube előadást Sárneczky Krisztiántól, amiben valami megütötte a fülem:

http://www.youtube.com/watch?v=dulJ72AI ... 5a6oHWhi-w

11:00 körül arról van szó, az üstökösök pályáján az előző keringésekből származó por ott marad, és ezt le is lehet fotózni. Na, most azt nem értem, hogy az üstökös pályáján maradt port miért nem fújja el a napszél? Főleg nagyobb időskálán nem értem, hogy miért nem esik teljesen szét.

kecsap
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.18. 11:13

port miért nem fújja el a napszél?

Mindez csak az erők viszonyának, a porszemek méretének a kérdése. A gázcsóvát pl. elfújja. Lehet, hogy lassan a legkisebb porszemeket is, de a nagyobbakat nem. Márpedig sok üstökös-nyom létezik a Naprendszerben (porszemekből), ha valamelyiken áthalad a Föld, valamelyik tipikus meteorzápor következik be.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.10.18. 12:30

"Na, most azt nem értem, hogy az üstökös pályáján maradt port miért nem fújja el a napszél? Főleg nagyobb időskálán nem értem, hogy miért nem esik teljesen szét."

Bizony lefújja, és kialakul a porcsóva, amely eléggé jellegzetes erősen görbült alakú. A bolygóközi poranyaga élete azonban eléggé bonyolult, és a szemcsék méretétől függően változik. A legkisebb porszemek pl. az un. Rpberts-Poimtyg effektus hatására lassan a Napba zuhannak. A nagyobbak viszont sokáig keringhetnek a Nap körül. A "durva méretű" darabok, amelyeket az üstökös lehagy maga után, az üstökös-pályán mozognak, és akár meteorrajt alkotnak. Az üstökös magok eléggé gyakran szétesnek, de egyes "öreg" visszatérőknél már aránylag erősen összecementeződnek, sokáig (ha csökkenő tömeggel is) de megmaradnak. Ha kívül eléggé összefüggő, vastag kőanyag-kéreg alakul ki, az rossz hővezetőként eléggé sokáig érzi a belső, illékony anyagot.
No, ez nagyon vázlatos volt, de nagyjából ez a helyzet az üstökös magokkal. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.06.08. 01:16

Nem illik ebbe a topicba, de újat nem nyitok: Ki észleli a 2012 K1 PANSTARRS-t ? Azt hiszem, hogy a rossz környezeti fények ellenére jún. 7-én este 70/500-al megtaláltam, tőlem nagyon halvány kis fényfoltkánt, kb. 8,3 mg körüli fénnyel!
Jobb ég mellett, nagyobbb távcsővel biztosabban észlelhető!
De eddig se észlelés, se fotó nem mutatkozott a Csillagvárosban! - BQ.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.06.08. 13:57

Lajos

Gratulalok az eszlelesert ,halvanyi objektumokat latni a varosi szenyezet egen nagyon nehez.
Milyen nagyitast,milyen okulart hasznaltal ,kerlek?

Szivbol koszonom az eszlelesi otletet ,probalni fogom en is latni a 2012 K1 PANSTARRS ustokost.
Regeben hasznaltam a Becvar Skalnate Pleso atlaszt ,utana a Norton atlaszt.
Egy par eve hogy hasznalom a ''Pocket Star Atlas''-t /PSA/ es a ''Cambridge Double Star Atlas''-t/CDSA.
Utana neztem,ez ustokos keresesere a PSA -bol 33-as terkepet lehet hasznalni es a 9-es terkepet a CDSA-bol.
Ugy hiszem 2012 K1 PANSTARRS ustokos Del-Keletre van az UMa Tania Australis csillagtol - ez a csillag es a 32 Leo Minoris csillagok kozt.
Nem kerestem volna Lajos biztatasa nelkul.

Sok sikert ustokos vadaszoknak,(nekem is) ,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”