Távcsővásárlás kezdőknek

Itt minden Téged foglalkoztató alapkérdés feltehetető, legyen az csillagászati elméleti, vagy távcsővásárlással, -használattal, vagy az égbolton való tájékozódással kapcsolatos gyakorlati kérdés!
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.15. 23:11

raro28 írta:Igazándiból a mélyég ami jobban érdekel, de csak miután kinézelődtem magam a naprendszerünkben.

Mélyégre a legolcsóbb, amit őszintén tudok ajánlani a 250/1200 SkyWatcher Dobson (classic) ami kicsit fölötte van az árnak, amiről írtál, de ha tényleg elsősorban mélyegezni szeretnél, akkor a 25 cm átmérő alá nem mennék. Ha most gondolkodóba estél, azt tudom ajánlani, hogy ne kapkodd el, hanem inkább beszélj meg valakivel egy észlelést, nézd meg saját szemeddel, mire számíthatsz ennél és kisebb átmérőnél. Nem azt mondom, hogy kisebb távcsövet nem lehet mélyégre használni, de a 250-nél kinyílik a világ.

A másik lehetőség h először egy kisebbet veszel bolygókra, nyílthalmazokra (pl SW 80/400) és amíg ezeket levadászod, gyűlik a pénz a nagyobbra :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.16. 17:53

raro28 írta:Egyre inkább foglalkoztat a távcsővásárlás gondolata. De nem tudom milyen "ágyú" lenne a legmegfelelőbb számomra. Igazándiból a mélyég ami jobban érdekel, de csak miután kinézelődtem magam a naprendszerünkben. Olyan távcsövet keresek amivel akár az udvaromról is "ellátogathatok" távoli galaxisokba. Közepesen fényszennyezett vidéki kisvárosban lakom, és maximum 120000 kreditet szánnék rá. Bár egyszer azért belenéznék egy ilyenbe is :D :http://fenykepezo-kamera.vatera.hu/tavcso/csillag_vizsgalo_tavcso_teleszkop_olcso_1696200101.html

Persze használt távcső vásárlástól sem zárkózom el, nézegetem a Makszutov bazárját is, de nem szeretnék valami hülyeségbe belefutni. Előre is köszi a segítséget.


Szia!

Egyértelműen 200/1200-as Dobsont ajánlok neked. A Messier galaxisokat az összeset mutatja, szépen és fényesen. A halványabb galaxisokat egészen 12-13m-ig, vagyis ami az Égabrosz atlaszban be van rajzolva, azt kb. mindet (ez több ezer objektum). Orion-köd, Androméda-galaxis, Örvény-köd mind nagyon szép lesz. Utóbbiban a spirálkarokat is sejteni lehet majd. Nyári égen az összes gömbhalmazban (M13, M92, M5, M3, stb.)rengeteg csillag fog látszani. A nyílthalmazok szinte mindegyike (még az NGC-k is) könnyen láthatóak lesznek.
Bolygók és mélyég nem zárja ki egymást, főleg nem ezzel a távcsővel. Kezelni is könnyű. Ki is jön 120-ból, még térképpel, könyvekkel, okulárokkal együtt is.
Garantáltan nagy élményt fog okozni!
Kérésre mélyég listát is tudok küldeni a legszebb 570 mélyég-objektumról, mely személyes észleléseken, és nem mások elbeszélésein alapul.

Üdv
Sánta Gábor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: santage » 2013.01.16. 17:58

Libor írta:
raro28 írta:Igazándiból a mélyég ami jobban érdekel, de csak miután kinézelődtem magam a naprendszerünkben.

Mélyégre a legolcsóbb, amit őszintén tudok ajánlani a 250/1200 SkyWatcher Dobson (classic) ami kicsit fölötte van az árnak, amiről írtál, de ha tényleg elsősorban mélyegezni szeretnél, akkor a 25 cm átmérő alá nem mennék. Ha most gondolkodóba estél, azt tudom ajánlani, hogy ne kapkodd el, hanem inkább beszélj meg valakivel egy észlelést, nézd meg saját szemeddel, mire számíthatsz ennél és kisebb átmérőnél. Nem azt mondom, hogy kisebb távcsövet nem lehet mélyégre használni, de a 250-nél kinyílik a világ.

A másik lehetőség h először egy kisebbet veszel bolygókra, nyílthalmazokra (pl SW 80/400) és amíg ezeket levadászod, gyűlik a pénz a nagyobbra :)


Ezzel most egy picit vitatkoznék...
Elég gyakori ma már, hogy minél nagyobb távcsövet javasolnak mélyégre. Igaz persze, hogy a nagyobb jobb. De igazából nincs sok különbség egy 20-as és egy 30-as közt. A 20-as átmérővel is minden szép fényes. Ez leginkább az észlelőhely függvénye. Pár napja megnéztük a Polarisból az M1-et 25 cm-es távcsővel, majd 2 nappal később 8 cm-essel Páty határából. A kép a 8 cm-esben határozottan jobb volt...
Ha jó eged van - viszonylag persze - akkor nem muszáj feltétlen az átmérőt hajszolni, főleg hogy a nagy átmérő = kis látómező. Kis látómezővel meg nehéz megtalálni a mélyegeket az égen. Kis látómezőbe nem férnek be a nagy, és igazán szép objektumok - M31, M45, NGC 7000. Ezekhez egy jó 10-15 cm körüli, f/5-6-os távcső a legmegfelelőbb.

Sánta Gábor
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.16. 20:41

santage írta: Ha jó eged van - viszonylag persze - akkor nem muszáj feltétlen az átmérőt hajszolni, főleg hogy a nagy átmérő = kis látómező. Kis látómezővel meg nehéz megtalálni a mélyegeket az égen. Kis látómezőbe nem férnek be a nagy, és igazán szép objektumok - M31, M45, NGC 7000. Ezekhez egy jó 10-15 cm körüli, f/5-6-os távcső a legmegfelelőbb.

Sánta Gábor


Ezért mennek a magashegyi star partykra fényerős (gyakran f/3-as) 50-70 cm -es dobsonokkal.
De sajna nálunk más a helyzet. A levegő nemtiszta, nemsötét, általában egy távcsövünk van, azzal szeretnénk mindent észlelni, bolygóktól a nagy kiterjedésű objektumokig. Én mélyégre (vizuálisan is) f/4 körüli Newtont ajánlanék, valahol 20 és 25 cm átmérő között. Aztán lehet gyűjtögetni jó okulárra.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2013.01.16. 21:06

Egy 90/900-as lencsésem volt, nem is nagyon nézegettem mély-egeket vele. (Óbudai vagyok)
A fejlesztés úgy alakult, hogy megvettem egy goto-s mechanikát, majd később a 200-as newtont.
Kimentem egyszer Gödre a friss mechanikával, rajta a 90-es csővel és nem kaptam levegőt, hogy mi minden látszik még abban is.
Ezzel csak azt akarom megerősíteni amit Gábor is írt (bár kb. 1000-szer tapasztaltabb nálam), hogy sokkal de sokkal többet számít a honnan, mint a mivel.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: sp. » 2013.01.16. 22:14

csoknyai attila írta:a 90-es csővel és nem kaptam levegőt, hogy mi minden látszik még abban is

a 200ast is kivitted Gödre? :roll:
sp.
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.01.17. 00:02

santage írta: Pár napja megnéztük a Polarisból az M1-et 25 cm-es távcsővel, majd 2 nappal később 8 cm-essel Páty határából. A kép a 8 cm-esben határozottan jobb volt...
Ha jó eged van - viszonylag persze - akkor nem muszáj feltétlen az átmérőt hajszolni, főleg hogy a nagy átmérő = kis látómező. Kis látómezővel meg nehéz megtalálni a mélyegeket az égen. Kis látómezőbe nem férnek be a nagy, és igazán szép objektumok - M31, M45, NGC 7000. Ezekhez egy jó 10-15 cm körüli, f/5-6-os távcső a legmegfelelőbb.

Ezzel maximálisan egyetértek. Észleltem már bortle 1-es égen (Ausztriában, La Palmán), pontosan tudom miről beszélsz. Péntek éjjel én is láttam az M1-et egy 350-esen és még a köd finom szálai is be-bevillantak. Az Eszkimó belső részén 450x-es nagyítás mellett a belső rész íves fodrocskái is látszottak. Ilyen ég ritkán adódik a Csallóközben. Viszont ha ugyanezt ugyannarról a helyről a 250-essel néztük volna, már nem láttuk volna. Az M1-es részleteit a halványsága miatt, az Eszkimó részleteit meg mert nem tudtunk volna elmenni akkora nagyításig. Ezzel csak azt akartam mondani, hogy egyforma körülmények, optika stb mellet mélyégnél az átmérő minden centije számít.
Persze távcsővásárlásnál az első dolog, amit figyelembe kell venni, hogy mire, honnan és hogyan használod a majd. Vidéki égen, mélyégre, saját kertből való észleléshez (ha jól értem ez a helyzet raro28-nál) sztem a 250-es jó választás. Más kérdés h ha abszolút kezdő, akkor lehet h egy könnyen hordozható kistávcsőnek venné hasznát leginkább.
Sőt még egy lehetőség van. A binokli. Én a mai napig járok mélyegezni a 15x70-es binoklimmal és minden percét imádom. ;)
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.01.18. 18:38

Először is köszönöm mindenkinek a tanácsokat, nagyon hasznosak számomra. Elgondolkodtam a Dobsonon, de nem zártam ki még végleg a SW150/750,(fényerő:f/5, kitakarás: 31%)és a SW150/1200 (fényerő: f/8, kitakarás: 23%) Newtonokat sem. Ugyanis a hordozhatóság is szempont, szeretnék néha kitelepülni fényszennyezéstől mentes ég alá is. Ezt legkönnyebben a párom szülőfalujához közel találhatom meg Békés-Megyében, de az meg tőlünk 120km-re van és amikor odamegyünk, a távcsövön kívül mást is szeretnénk vinni. :) Várom a véleményeket. Előre is köszönöm.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: mizar » 2013.01.18. 20:27

Üdv!
Mivel most ezek után a 150/750-es szett lesz a befutó sokak szerint, ajánlanám, hogy lapozz vissza a topikban. Azért, mert itt bezárult a kör. Legtöbbször elindulunk valahonnan, megvitatjuk pro és kontra, aztán szépen elérkezünk a 150/750-es verzióhoz, mint világmegváltó lehetőséghez.
De tudnod kell, hogy ez a leginkább tömegcucc, éppen ezen okok miatt.
Az eddig leírt kommentekből meg lehet okosodni.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Távcsővásárlás kezdőknek

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2013.01.18. 23:36

Azért még minden nem dőlt el. Hajlamos vagyok sokáig rágódni pro és kontra dolgokon, (ezzel nagyon a feleségem agyára tudok menni :D) Még az is lehet hogy Dobson marad, azt ugye(?) lehet (legalábbis a tubust) EQ mechanikára is szerelni hogy könnyebben mozgatható legyen ha kell. De opció lehet a Dobson állandó helyen, majd később egy kisebb lencsés utazócső is.
Válasz küldése

Vissza: “Az alapismeretektől a távcsővásárlásig”