Montenegrói észlelőhétvége

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.09. 11:22

Bátorkodtam megnyitni ezt a topicot.
Gábor...várjuk a részleteket. Engem eléggé érdekel.
Legjobban 3 fontos infóra van szükségem:
-mennyibe kerül
-mikor lesz
-mivel megyünk hogy mennyi cuccot vihetek (távcsövem)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.09. 16:21

Persze, jó ötlet volt.

Az észlelőhétvége:

- 2010. okt. 8-10-én lesz
- a helyszín a montenegrói Ulcinj városka a Kotori-öböl déli partján, az északi szélesség 41 fok 53'-én (5 fokkal délebbre kis hazánknál)
- az utazás autóval történne, várjuk autós tagtársak jelentkezését
- szállást még nem kerestünk, ez ügyben esetleg helyismerettel rendelkezők segítségét várjuk
- Egyelőre 2-3 biztos tag van, tehát minimum 1 autós, maximum akármennyi résztvevő jelentkezhet
- távcsövet az autók kapacitásának megfelelően lehet hozni, ezt majd a csapat összeállása után lehet megmondani, de az biztos, hogy az SZHCS 25 cm-es Dobson-távcsövét elvinnénk. Saját műszert annál is inkább hozzon mindenki, mert a 25-öst biztosan nem lehet kisajátítani... (én a 13-ast vinném)
- a célpontok: az 5 fok kevésnek tűnik, de érdekes módon a Fornax és Scl galaxisfelhője már a párából kiemelkedve, kb. 15-20 fok magasan látszik (az alsók 10 fokon), ez a Sgr délebbi M-jeinek felel meg, tehát bőven elérhetőek, így jópár 7-8m-s (NGC 55, 253, 1316, 300) és számtalan 9-10m-s galaxist tudnánk megfigyelni, hajnalban már a téli csillagképek is jól láthatóak lennének, itt a Columba két 10m-s galaxisa és 7m-s gömbhalmaza lenne terítéken, amik tőlünk jószerivel elérhetetlenek a -38-40 fokos deklijük miatt
- árat nem tudok mondani, de mivel autós megoldás lesz, és a táv 700 km oda, azaz 1400-1500 km összesen (ez a határtól értendő - indulás Szegedről, az odautat mindenki megoldja saját erőből), ezért a végleges benzinköltséget osztjuk szét az utasok közt. A szállás díjáról nem lehet mit mondani, de valószínűleg nem lesz vészes.

Az érdeklődők kérdéseit ezen a topicon várjuk, a jelentkezéseket pedig KIZÁRÓLAG a melyeg@mcse.hu címen.
Jelentkezési határidő: 2010. szeptember 1. A határidőt kérjük komolyan venni, hogy tudjunk kalkulálni!

Snt
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.05.09. 20:33

Minden bizonnyal tudok szerezni kölcsönbe az útra egy rácsos 25 centis Dobsont. Tehát ebből a kukkerból 2 is lesz velünk. Vinném a saját 10 centis RR akromátot is.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.10. 10:54

Nekem fontos lenne minél hamarabb a várható összeg. Mert majd abból tudok dönteni hogy tudok-e menni....
Most nincs jelenleg valami előre látható összeg?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.10. 11:52

Janicsillagasz írta:Nekem fontos lenne minél hamarabb a várható összeg. Mert majd abból tudok dönteni hogy tudok-e menni....
Most nincs jelenleg valami előre látható összeg?


Hát nem is tudom, 20 ezernél nem kéne többe kerülnie!

Snt
Varus
Hozzászólások: 332
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: Varus » 2010.05.14. 21:57

santage írta:Persze, jó ötlet volt.

Az észlelőhétvége:

- 2010. okt. 8-10-én lesz
- a helyszín a montenegrói Ulcinj városka a Kotori-öböl déli partján, az északi szélesség 41 fok 53'-én (5 fokkal délebbre kis hazánknál)
- az utazás autóval történne, várjuk autós tagtársak jelentkezését
- szállást még nem kerestünk, ez ügyben esetleg helyismerettel rendelkezők segítségét várjuk
- Egyelőre 2-3 biztos tag van, tehát minimum 1 autós, maximum akármennyi résztvevő jelentkezhet
- távcsövet az autók kapacitásának megfelelően lehet hozni, ezt majd a csapat összeállása után lehet megmondani, de az biztos, hogy az SZHCS 25 cm-es Dobson-távcsövét elvinnénk. Saját műszert annál is inkább hozzon mindenki, mert a 25-öst biztosan nem lehet kisajátítani... (én a 13-ast vinném)
- a célpontok: az 5 fok kevésnek tűnik, de érdekes módon a Fornax és Scl galaxisfelhője már a párából kiemelkedve, kb. 15-20 fok magasan látszik (az alsók 10 fokon), ez a Sgr délebbi M-jeinek felel meg, tehát bőven elérhetőek, így jópár 7-8m-s (NGC 55, 253, 1316, 300) és számtalan 9-10m-s galaxist tudnánk megfigyelni, hajnalban már a téli csillagképek is jól láthatóak lennének, itt a Columba két 10m-s galaxisa és 7m-s gömbhalmaza lenne terítéken, amik tőlünk jószerivel elérhetetlenek a -38-40 fokos deklijük miatt
- árat nem tudok mondani, de mivel autós megoldás lesz, és a táv 700 km oda, azaz 1400-1500 km összesen (ez a határtól értendő - indulás Szegedről, az odautat mindenki megoldja saját erőből), ezért a végleges benzinköltséget osztjuk szét az utasok közt. A szállás díjáról nem lehet mit mondani, de valószínűleg nem lesz vészes.

Az érdeklődők kérdéseit ezen a topicon várjuk, a jelentkezéseket pedig KIZÁRÓLAG a melyeg@mcse.hu címen.
Jelentkezési határidő: 2010. szeptember 1. A határidőt kérjük komolyan venni, hogy tudjunk kalkulálni!

Snt


Mivel egy rövidebb, hétvégi túráról van szó, el lehetne gondolkodni a szállás nélküli, sátor+meleg hálózsák verzión is. Ezzel sokat lehetne spórolni, október elején hőmérsékleti szempontból a sátorban történő alvás nem jelenthet problémát. Igaz, a tisztálkodást valahogy meg kellene oldani.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.05.14. 22:07

Támogatom a sátrazást! ;)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.15. 09:43

Varus írta:Mivel egy rövidebb, hétvégi túráról van szó, el lehetne gondolkodni a szállás nélküli, sátor+meleg hálózsák verzión is. Ezzel sokat lehetne spórolni, október elején hőmérsékleti szempontból a sátorban történő alvás nem jelenthet problémát. Igaz, a tisztálkodást valahogy meg kellene oldani.


Tengerpart lesz nem? Ott a tenger :D Igaz hogy a sós víz egy kicsit kiszárítana, de egy csekély tisztálkodást azért csak jelentene. És mivel még nem olyan régen lett vége a nyárnak, valamelyest még melegnek kellene lennie a víznek. Bár a hideg víz üdít és frissít, nem kell kávé :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.18. 11:39

Janicsillagasz írta:
Varus írta:Mivel egy rövidebb, hétvégi túráról van szó, el lehetne gondolkodni a szállás nélküli, sátor+meleg hálózsák verzión is. Ezzel sokat lehetne spórolni, október elején hőmérsékleti szempontból a sátorban történő alvás nem jelenthet problémát. Igaz, a tisztálkodást valahogy meg kellene oldani.


Tengerpart lesz nem? Ott a tenger :D Igaz hogy a sós víz egy kicsit kiszárítana, de egy csekély tisztálkodást azért csak jelentene. És mivel még nem olyan régen lett vége a nyárnak, valamelyest még melegnek kellene lennie a víznek. Bár a hideg víz üdít és frissít, nem kell kávé :D


Hát Jani, te fürödhetsz a tengerben, de a részemről inkább kihagynám. Nem lesz túl jó idő valószínűleg ehhez. És ha sátrazunk, akkor is kempingben kell, nem kéne vadkempingezni azt hiszem. Nem tudom mennyire tolerálják a montenegróiak. Ja és a kempingekben van wc és zuhanyzó is.:)

Amúgy maga a sátrazás OK, ha nem lesz éjjel 15 foknál hűvösebb. Elvileg ha kifogunk egy anticiklont akkor meleg lesz és derült. Ha nem, akkor meg úgyse megyünk. Esetleg egy hidegfront utáni alkalom jelent problémát, mert akkor már elég hideg tud lenni utána.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Montenegrói észlelőhétvége

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.18. 11:41

Egyébként a költségek java részét nem a szállás fogja kitenni szerintem, hanem a benzinköltség!

Kernya Jani nagyon is jól emlékszik - mint ahogy mi ketten is - hogy mennyit elköltöttünk benzinre Krétán. És ott se lesznek kisebbek a hegyek.

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”