Téma ajánlat fotósoknak

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
ISVE
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2013.04.18. 20:36

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: ISVE » 2014.02.03. 14:58

Kedves Levente
Nagyon köszönöm a válaszodat de - őszintén - semmit nem értek belőle. A feltett kérdésemből is látható, hogy nagyon csekély a fotózásról a tudásom, elismerem.
Megtennéd, hogy részletezed a válaszodat úgy, hogy én is értsem? Főleg: hogy lehetséges a fókuszt nyújtani a fényképezőgéppel? A teleobjektív nem ezt teszi?
Köszönöm!
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2014.02.03. 17:04

ISVE írta:Kedves Levente
Nagyon köszönöm a válaszodat de - őszintén - semmit nem értek belőle. A feltett kérdésemből is látható, hogy nagyon csekély a fotózásról a tudásom, elismerem.
Megtennéd, hogy részletezed a válaszodat úgy, hogy én is értsem? Főleg: hogy lehetséges a fókuszt nyújtani a fényképezőgéppel? A teleobjektív nem ezt teszi?
Köszönöm!

A teleobjektiv változtatható fókuszú, (a fényképezőgépek világában) alapvetően hosszú fókuszú "objektiv lencse". Lehet, ún. telekonverterrel nyújtani a fókuszát, 2x-esről biztosan tudok, nem tudom létezik-e hosszabb. Bolygófotózásra azonban nem igazán használhatóak a teleobjektivek, mivel ehhez a gyakorlatban egyrészről többméteres fókusz kell másrészről a sok lencse miatt az optikai tengelyen a minőségük egészen biztosan elmarad egy egyszerűbb felépítésű csillagászati távcső mögött.

Megfelelő képlettel kiszámítható, hogy mekkora rendszered (elméleti) felbontása (ivmp/pixel). Ez függ az optika effektiv fókuszától és a kamera érzékelőjén levő pixel méretétől. Itt (is) számolgathatsz: http://www.makszutov.hu/download/szamitasok.xls . Ez alapján a 300-as tele felbontása kb 2,234 ivmp/pixel. (5.2 mikronos pixelmérettel és 480-as effektiv fókusszal számolva az APS-C méret miatt.)

A Jupiter látszó mérete 40-50 ivmásodperc között változik, vagyis az érzékelőn 18-22 pixel méretű korong lesz a számítások szerint. A Hold pedig kb 805 pixel.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.04. 07:20

SzarkaLevente írta:
ISVE írta:Remélem, él még ez a fórum és jó helyen teszem fel a kérdésemet...
Van egy általam nagyon szeretett Canon 450D fényképező gépem és van hozzá egy Canon Ultrasonic 70-300-as teleobjektívem. Ma - kihasználva a gyönyörű tiszta eget - megpróbáltam a szinte a zenitben pompásan látszó Jupitert 300 - as nagyítással (???) fotózni. Fotóállvány, 1/50 blendenyitás, manuális fókuszolás, önkioldó, és...
Kaptam néhány olyan fotót, ahol a Jupiter szinte kisebb, mint szabadszemmel, de biztosan sokkal kisebb, mint a 15 - szörös binoklim képe.
Mit rontottam el, hol a hiba? Így nem lehet nagyított képet csinálni?
A segítséget megköszönöm!

1000 mm-es effektiv fókusz esetén a Jupiter kb 40 pixel méretű 5.6 mikronos érzékelő esetén. (Az EOS 450D 5.2 mikronos) Tehát esetedben kb 15 pixel körül lehetett a Jupiter mérete. A megoldást a fókusznyújtás jelenti.

Mikor először le fotóztam a Jupitert, 1000 mm fókusszal, azt hittem hogy csak egy csillag. :D Még a kétszeres Barlow is kevés hozzá?
Amúgy létezik 3x-os telekonverter, de csak mazochistáknak ajánlott. Szinte szét tépi a színeket. Szinkép ellemzéshez megfelel.
Üdv: Géza
Figlár
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2013.04.05. 18:24

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Figlár » 2014.02.04. 07:39

ISVE írta:Kedves Levente
Nagyon köszönöm a válaszodat de - őszintén - semmit nem értek belőle. A feltett kérdésemből is látható, hogy nagyon csekély a fotózásról a tudásom, elismerem.
Megtennéd, hogy részletezed a válaszodat úgy, hogy én is értsem? Főleg: hogy lehetséges a fókuszt nyújtani a fényképezőgéppel? A teleobjektív nem ezt teszi?
Köszönöm!

A teleobjektív és a fókusz nyújtás ég és föld. Egy objektív lencserendszere jó esetben optimalizált. A szinek szórása, a torzítás, meg egyéb dolgok. Egy telekonvertert meg nem egy adott objektívhez készítenek, hanem többhöz kell úgy ahogyan megfelelnie. Ez meg csak erős kompromisszumok árán lehetséges. Viszont, ha nagyon muszáj, akkor ki lehet próbálni a Kenko 2x-es konverterből kettőt egyszerre. Meglepően jó!
Üdv: Géza
Mészirobi
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2014.01.12. 02:38

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Mészirobi » 2014.07.16. 00:12

Sziasztok!

Bocsi, hogy beleírok a fórumotokba, de ti mint fotósok talán tudnátok segíteni...

Egyik nap azon tűnődtem milyen jó lenne a nappali plafonján is ott virítanának a csillagok... elhatároztam, hogy valamilyen módon egy csillagtérképet készítek a plafonra... szerintetek hogy lehetne megoldani a legjobban?

Első ötletem szerint egy vektorgrafikus fájlt kéne szerezni és egy nyomdába valami öntapadós tapétára rányomtatni... szerintetek megoldható? Van ötletetek, hol találok ilyet? vagy más ötlet?

előre is köszi,
Robi
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.07.16. 01:09

Elég egy helyen kérdezned:

viewtopic.php?t=1510&p=45409#p45409
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Imre » 2014.07.24. 13:48

2014.07.25. 4:30 Merkúr, Vénusz és Hold-sarló lesz látható a keleti ég alján. Már csak a hátteret kell jól megválasztani és ha tiszta lesz a pirkadati égbolt alja, máris elkészíthető egy szép asztrokép. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.10.25. 20:50

Gyönyörű képek, bár egyik-másik erősen túlhúzott az én ízlésemnek; de téma ajánlatnak (és referenciáknak) is megfelelnek:

https://www.rmg.co.uk/whats-on/astronom ... AJUbsiWtzI


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2019.04.16. 09:16

Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Téma ajánlat fotósoknak

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.04.16. 13:58


Igen, Nagy Szabi barátunk nagyban nyomja az ISS vadászgatást. Mesélte nekem hogy egy nagy álma van (biztosan több is) ami az lenne, ha űrhajós is látszana valamely képein. Szerintem csak idő kérdése hogy 1-2-3 pixelen űrhajós is látszódjon majd. Keveseknek sikerült eddig ez, azt hiszem három embernek csak.

https://m.youtube.com/user/metrolinaszabi0323/videos
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”