Kóma

Asztrofotós felszerelések, technikák, trükkök fóruma
Abelovszky Bence
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.17. 22:08

Kóma

Hozzászólás Szerző: Abelovszky Bence » 2020.11.17. 22:13

Sziasztok!

Segítséget kérek hogy van egy 150/750-es távcsövem egy GSO superflat kóma korrektorral, és nem értem mért van kóma még mindig?? (Bizton nem a segédtükör, fő tükör hibája mivel lézeres kollimátorral állítóm be őket)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Abelovszky Bence
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.17. 22:08

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Abelovszky Bence » 2020.11.17. 22:15

Az lehetséges hogy a lencsék rosszul van elhelyezve?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.17. 23:42

Ha jó a korrektor, akkor a detektor érzékelő síkja (jav.) nem merőleges az optikai tengelyre.

Ez onnan is látszik, hogy nem szimmetrikus a hiba.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.11.18. 01:10-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.18. 00:14

cbo írta:
2020.11.17. 23:42
Ha jó a korrektor, akkor a fókuszsík nem merőleges az optikai tengelyre.
Hanem? :shock:
Szöget zár be?

Egyébiránt - eddigi ismereteim szerint - a fókusz sohasem sík, hanem görbült - kisebb-nagyobb mértékben. Ezt jómagam sokszor ki is mértem a CCD Inspector programmal: https://www.ccdware.com/products/ccdinspector/
De az optikai tengely döféspontjában a fókusz-felület érintősíkja mindig merőleges az optikai tengelyre. Ha ez nem a kép közepére esik, akkor kollimálási hiba terheli a leképezést.

(A Zeiss Planar objektívek közelítik talán a legjobban a síkot a fókuszukkal.)


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.11.18. 01:01-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.11.18. 00:30

Abelovszky Bence írta:
2020.11.17. 22:13
Sziasztok!

Segítséget kérek hogy van egy 150/750-es távcsövem egy GSO superflat kóma korrektorral, és nem értem mért van kóma még mindig?? (Bizton nem a segédtükör, fő tükör hibája mivel lézeres kollimátorral állítóm be őket)
Én ezt leginkább kollimációs hibának látom (lézeres kollimátor ide vagy oda...). Az optikai tengely nem középen, hanem a kép alsó felében döfi a képsíkot.
A bal felső sarokban 2-8 óra irányú az elhúzás, a kép tetején 3-9 óra irányú (csak kisebb mértékű, mivel közelebb van az optikai tengelyhez), a jobb felső sarokban pedig 4-10 óra irányú. A kép jobb és bal alsó sarkában 6-12 óra irányú. Tehát a leképezés középpontja (azaz a távcső optikai tengelyének döféspontja) a kép alsó szélének közepe táján van, a Selyemgubó (Cocoon) köd (IC 5146) alatt, a HD202584 jelű csillagtól kicsit jobbra.

Látható azonban némi kóma is, valóban (bár itt ez a kisebbik hiba); talán a korrektor távolsága a fókuszsíktól nincs precízen beállítva. Nagyon fontos ugyanis, hogy a kóma-korrektor a gyártó által megadott távolságra legyen a fókusztól, lehetőleg tizedmilliméteres pontossággal. Ha ez nem pontos, akkor marad kóma - bár jóval kisebb mértékű.

A jó hír viszont, hogy a vezetés tökéletes volt. :D

Asztrometria.JPG

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.11.18. 01:09

Attila írta:
2020.11.18. 00:14

Hanem? :shock:
Szöget zár be?

MDA
Ne kapj sokkot :)
A detektor síkja (fáradtan elírtam). Gyakori hiba egyébként. Pár tized mm is hibát okoz.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.18. 09:27

A lézer jó a segéd beállításához, de a főtüköréhez nem biztos. Persze ha a lézer önmagában kollimálva van és a kihuzathoz ugyanúgy csatlakoztatható, mint a kamera, akkor akár még jó is lehet ideális esetben: ha az optikai tengely és a főtükör geometriai középtengelye egybeesnek. Ez azonban nem mindig van így, ezért én mindenképpen a csillaggal történő jusztírozást javaslom. Ha fotóznék, biztosan csináltatnék egy olyan "jusztírokulár"-t, amely ugyanúgy csatlakoztatható a kihuzathoz, mint a kamera és legalább "D" nagyítást ad.

Amiről Zsolt ír, az a "kókadás"-ból is adódhat. Gondolom ezt egy erős fókuszírozó megoldja.

Valóban érdemes kísérletezni a korrektor-érzékelő távolsággal. A gyár által megadott érték 75-77 mm. Nekem is ilyen korrektorom van, de csak vizuális észleléshez használom. Anno mielőtt megvettem, tájékozódtam és több helyen olvastam, hogy F/4,5-ös fényerőhöz van optimalizálva. Nem tudom, mekkora jelentősége van annak, hogy F/5-ös kukkerhez használod? Meg azt sem, vajon lehet-e az érzékelő-korrektor távolságának módosításával kompenzálni ezt a különbséget?

Nem értek hozzá, csak kérdéseket vetek fel...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Abelovszky Bence
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.17. 22:08

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Abelovszky Bence » 2020.11.18. 11:14

köszi a választ srácok, de biztos vagyok benne hogy a korrektor lencséivel vannak a gondok, mert mióta oda adtam a korrektort az ismerősömnek és vissza hozta 3 nap múlva... azóta van ez a hiba
Abelovszky Bence
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.17. 22:08

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Abelovszky Bence » 2020.11.18. 11:25

Lovász András írta:
2020.11.18. 09:27
A lézer jó a segéd beállításához, de a főtüköréhez nem biztos. Persze ha a lézer önmagában kollimálva van és a kihuzathoz ugyanúgy csatlakoztatható, mint a kamera, akkor akár még jó is lehet ideális esetben: ha az optikai tengely és a főtükör geometriai középtengelye egybeesnek. Ez azonban nem mindig van így, ezért én mindenképpen a csillaggal történő jusztírozást javaslom. Ha fotóznék, biztosan csináltatnék egy olyan "jusztírokulár"-t, amely ugyanúgy csatlakoztatható a kihuzathoz, mint a kamera és legalább "D" nagyítást ad.

Amiről Zsolt ír, az a "kókadás"-ból is adódhat. Gondolom ezt egy erős fókuszírozó megoldja.

Valóban érdemes kísérletezni a korrektor-érzékelő távolsággal. A gyár által megadott érték 75-77 mm. Nekem is ilyen korrektorom van, de csak vizuális észleléshez használom. Anno mielőtt megvettem, tájékozódtam és több helyen olvastam, hogy F/4,5-ös fényerőhöz van optimalizálva. Nem tudom, mekkora jelentősége van annak, hogy F/5-ös kukkerhez használod? Meg azt sem, vajon lehet-e az érzékelő-korrektor távolságának módosításával kompenzálni ezt a különbséget?

Nem értek hozzá, csak kérdéseket vetek fel...
Egyik ismerősöm (Nemes Ferenc) segített kiszámolni hogy kb 15mm-es hősszabitó toldat kell egy Nikon D5300-hoz és amikor először "teszteltem" akkor nem volt semmilyen hiba a képen (max a vezetés akkor, de na) :)
Abelovszky Bence
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2020.11.17. 22:08

Re: Kóma

Hozzászólás Szerző: Abelovszky Bence » 2020.11.18. 11:35

Lovász András írta:
2020.11.18. 09:27
A lézer jó a segéd beállításához, de a főtüköréhez nem biztos. Persze ha a lézer önmagában kollimálva van és a kihuzathoz ugyanúgy csatlakoztatható, mint a kamera, akkor akár még jó is lehet ideális esetben: ha az optikai tengely és a főtükör geometriai középtengelye egybeesnek. Ez azonban nem mindig van így, ezért én mindenképpen a csillaggal történő jusztírozást javaslom. Ha fotóznék, biztosan csináltatnék egy olyan "jusztírokulár"-t, amely ugyanúgy csatlakoztatható a kihuzathoz, mint a kamera és legalább "D" nagyítást ad.

Amiről Zsolt ír, az a "kókadás"-ból is adódhat. Gondolom ezt egy erős fókuszírozó megoldja.

Valóban érdemes kísérletezni a korrektor-érzékelő távolsággal. A gyár által megadott érték 75-77 mm. Nekem is ilyen korrektorom van, de csak vizuális észleléshez használom. Anno mielőtt megvettem, tájékozódtam és több helyen olvastam, hogy F/4,5-ös fényerőhöz van optimalizálva. Nem tudom, mekkora jelentősége van annak, hogy F/5-ös kukkerhez használod? Meg azt sem, vajon lehet-e az érzékelő-korrektor távolságának módosításával kompenzálni ezt a különbséget?

Nem értek hozzá, csak kérdéseket vetek fel...
Köszi az ötletet :) Ha ma jó idő lesz megcsinálom a csillaggal történő jusztírozást és megnézem mennyit téved a lézer ;)
Válasz küldése

Vissza: “Asztrofotózás”