Barlow lencsék

Avatar
Frigyes
Hozzászólások: 366
Csatlakozott: 2016.04.02. 23:52

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Frigyes » 2021.10.12. 19:41

Sziasztok!
Nagyon köszönöm az ötleteket, kipróbálom a hét végén.
Üdv: Frigyes
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.14. 08:50

Szeptember 25-én szombaton életem eddigi legnyugodtabb éjszakája volt. A két óriásbolygó fotószerűen jelent meg rezzenéstelenül, részlet dömpinggel. Az olcsó barlow-m pedig lebukott: egyszerűen lemosta az apró részleteket és csak a nagyokat hagyta meg. Ennek ellenére binobenézővel ugyanezt a barlow-t használva két szemmel simán láttam minimum azokat az apróságokat, amiket egy szemmel jó minőségű okulárral. Ezt egyszerűen a kétszemes észlelésnek tudom be.

Mindegy, keresgélés, olvasgatás közben belebotlottam ebbe:

https://tavcso.hu/termekcsoport/barlow_apm267

Mit gondoltok, működhet ez a binobenéző aljába csavarva? Azt írják, hogy 105 mm-re érdemes elhelyezni a fókuszsíktól. A binóm fényútja 100mm. Ehhez gondolom hozzá kell számolni a nyakát (24mm), amivel illeszkedik a kihuzatba. Azzal együtt 19 mm-rel távolabb kerülne az okulártól, mint az ajánlott 105mm. Szerintetek ezzel agyoncsapnám a kóma korrekcióját?

Van valakinek bármilyen tapasztalata ezzel a lencsével?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.14. 10:42

Szia András!

Bár a kérdésedre nem tudom a konkrét választ, mivel nem használtam a bemutatott korrektort semmilyen optikában, de "beindította a vezérhangyát" a fejemben, ezért mégis reagálnék rá.

Szedjük kétfelé a kérdést, úgy mint nyújtótag és kóma-korrektor (legalábbis elméletben, mivel a kettő a gyakorlatban legtöbbször együtt szerepel).

A nyújtótagok használata két gondot okozhat:

- ha "nem megfelelő" minőségűek a barlow lencséi (akár a tervezés, akár a használt üveganyagok, akár a "less than perfect" kivitelezés okán), akkor az általad is tapasztalt kép-elmosás az eredmény. Ez - ha úgy tetszik - a primer gond.

- de az is elmoshatja a képet - mint szekunder gond -, ha a barlow ugyan perfekt, de a nagyobb nagyítás felnagyítja a távcső eleve meglévő leképezési hibáit, ami kisebb nagyításon akár még észrevehetetlen lehet. (De nem ide értve a kép túlhajszolt nagyítása okozta lágyságát!!!)

A fentiek, de főleg az első probléma miatt a nagy nagyítások eléréséhez én általában inkább a rövidebb fókuszú, de jó minőségű okulárokat preferálom, mivel azok között sokkal könnyebb és olcsóbb is jót találni, mint az "útszéli barlow-ok" között (természetesen vizuális észlelések esetén, bár az okulár projekció teljesen jó alternatívája a barlow-nak fotózáshoz is). De ha már barlow, akkor csak a legjobbak közül szabad választani (pl. TV, de persze más precíz gyártó is létezik). Csak egy kis dicsekvés :oops: : az én 140-es és 160-as GPU apo-m is elbírta a Powermate- 5x nyújtását; nem esett szét a kép, de nyilvánvalóan lágyabb és halványabb lett, mivel a hasznos nagyítás többszöröse volt a látott kép...

A kóma korrektor pedig akkor fontos kérdés, ha a LM teljes méretét ki szeretnéd használni. Ha ugyanis kis látszó szögméretű objektumot nézel, az még igen nagy nagyítás esetén sem tölti ki a teljes LM-t (pl. bolygókorongok, planetárisok, szoros kettősök). Tehát csupán az optikai tengelyen, és annak közvetlen közelében van értelmes látnivaló, ott pedig a kóma nem jellemző leképezési hiba, még a legfényerősebb optikák esetében sem. Jómagam csak két észlelési területet tudnék mondani, ahol a nagy nagyítás és a nagy LM egyszerre fontos tényező, ezek pedig a Hold és a Nap felszíni részletei.

Végül még egy dolog.
Eddigi tudásom és tapasztalataim szerint minden optikai korrektor olyan, mint egy szemüveg: minden szemhez adott korrekció szükséges. Ezért készítenek a (gondos!!!) gyártók a saját objektívjeikhez saját korrektorokat, akár a kóma, akár a képsík javítása a cél. Az "általános" korrektorok hatékonysága egy "átlagos" optikához alkalmazva "átlagos" lesz (vagy rosszabb...).

Tehát - szerintem - a kómát na akard korrigálni (bolygókhoz legalábbis fölöslegesnek tartom), inkább egy nagyon jó barlow-ot keress, hogy kibukkanjon a fókuszsík a tubusból (ezen természetesen a rövidebb okli sajnos nem segít).

A fentiek saját tapasztalataim; ettől még lehet, hogy más máshogyan látja a kérdést...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 08:39

Azon az éjszakán túl sokat nem akartam kísérletezni az optikákkal, mert a kipakolás és a szükséges "ceremóniák" elvégzése után a Szaturnuszt célba véve olyan látvány fogadott, hogy leesett az állam: a Cassini rés a bolygókorong előtti teljes szakaszán is látható volt, de nemcsak egy-egy pillanatra hanem egy pillanatra sem tűnt el!!! Olyan árnyalatgazdag volt az egész gyűrűrendszer, hogy az előbbi már nem is volt olyan érdekes; az Encke résre vadásztam...de sajnos nem lett meg, bár néha mintha... Szóval szerintem inkább odaképzeltem, mint láttam. A Jupiter is roskadozott a markáns és az egészen finom részletektől.
Tehát inkább felpattintottam a binobenézőt, mert tudtam, hogy az egész észlelést ennek a 2 objektumnak fogom szentelni.

Nagyon ritkán veszem elő a barlow-t, inkább csak a szoros kettősökhöz; de ezen az estén olyan jó volt a nyugodtság, hogy D nagyításon, sőt 300x-on is az "úgy belenagyítanék még" feeling kerített hatalmába; úgy éreztem, megbújhatnak még részletek a képen. Miután azonban a barlow a rendszerbe került, kis nagyítás emeléstől látványosan homályossá vált a kép: mintha egy közepes seeing alatt lennék. Gyorsan visszatettem a "szóló" okulárt gondolván, hátha közben leromlott a nyugodtság, de újra előjöttek a részletek, amik a kissé nagyobb nagyításon eltűntek.
Nyilván a nagyítás növelésével a kép lágyul, a kontraszt a fényszegénység miatt enyhül, új részletek sem jönnek elő. Ez természetes, nem is várom el az ellenkezőjét, de ez a lencse nagyon szétkente a kontúrokat.

Csupán azért csillant fel a szemem a kómakoris barlow láttán, mert szeretek több legyet ütni egy csapásra. Ráadásul ez egy ED tagos lencse. Viszont 2 dologtól tartok:
- mi van akkor, ha a fókuszsíktól való pontos távolság be nem tartása végett (a binobenézőből levágni nem tudok) nemcsak a kómakorrekció, hanem az egész LM képminősége csökken (középen is)?
- számomra a "túl szép, hogy igaz legyen" kategóriában van az, hogy mindössze 2 lencsével 3 feladatot lát el a termék: a nyújtást, a kóma korrekcióját és az alacsony színezést. Tudom, hogy 2 lencsével is megoldható a kómahiba kiküszöbölése (bár a sajátomban 4 van), no de ennyi minden? Lehetséges, hogy a kételkedésem a műveletlenségemből fakad; a választ az optikusok biztosan tudják... :?

A saját F/4,7-es távcsövem LM-jének középső 2,5 mm átmérőjű területe diffrakcióhatárolt, azontúl a kómahiba észrevehetően rontja a leképezést. Ez 7,2 ívperces kört jelent. Nyilván a legnagyobb bolygókorong is szubívperces; egyikhez sem kell kómakorrektor. Ott vannak viszont a kompaktabb nyílthalmazok...

Másfelől egy jó minőségű, rövid fókuszú okulár 80-100ezer Ft-ba kerül. Ezzel viszont kapnék plusz 3 féle nagyítást (291x, 478x, 681x).

Kételkedés ide, feltételezés oda, a BTC galériájában az ezzel készült képek meggyőzőek. Kérdés, hogy vajon VIZUÁLISAN hogyan muzsikál?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 09:02

Attila írta:
2021.10.14. 10:42
...egy nagyon jó barlow-ot keress, hogy kibukkanjon a fókuszsík a tubusból (ezen természetesen a rövidebb okli sajnos nem segít).

MDA
Tetszenek a telecentrikus nyújtók, viszont nem oldják meg a fókusz kitolását, ami a binobenézőhöz fontos. A Baader 2,25x-ös barlow-járól is jókat hallani, csakhogy nem tudom, hogyan viselkedne, ha 124 mm-re tenném az okulártól (a binómnál ez adott).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2021.10.15. 10:40-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.15. 10:37

Lovász András írta:
2021.10.15. 08:39
...
Kételkedés ide, feltételezés oda, a BTC galériájában az ezzel készült képek meggyőzőek. Kérdés, hogy vajon VIZUÁLISAN hogyan muzsikál?
A gyerekkoromban még minden kofa simán lékelte a dinnyéket (mivel kívülről nem látszik rajta az íze...), és ha nem ízlett, ott hagyhattad, vagy kértél egy másikat.
Tudomásom szerint online vásárlás esetén ma is megilleti a vevőt x napon belül a vásárlástól való indoklás nélküli elállás joga. Csak egy visszapostázás költségét bukhatod.

Tehát: ne hezitálj, PRÓBÁLD KI!


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 10:48

Attila írta:
2021.10.15. 10:37
Lovász András írta:
2021.10.15. 08:39
...
Kételkedés ide, feltételezés oda, a BTC galériájában az ezzel készült képek meggyőzőek. Kérdés, hogy vajon VIZUÁLISAN hogyan muzsikál?
A gyerekkoromban még minden kofa simán lékelte a dinnyéket (mivel kívülről nem látszik rajta az íze...), és ha nem ízlett, ott hagyhattad, vagy kértél egy másikat.
Tudomásom szerint online vásárlás esetén ma is megilleti a vevőt x napon belül a vásárlástól való indoklás nélküli elállás joga. Csak egy visszapostázás költségét bukhatod.

Tehát: ne hezitálj, PRÓBÁLD KI!


MDA
Eszembe jutott ez a lehetőség, aztán jött a gondolat, hogy a jelenlegi barlow-m 4 év alatt, egy brutálisan jó seeing mellett "bukott" le; ehhez képest a 14 nap egy szempillantás...
Gondoltam, megkérdezni olcsóbb... :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.10.15. 11:52

Lovász András írta:
2021.10.15. 10:48
Gondoltam, megkérdezni olcsóbb... :D
Ez igaz, de rizikó mindenben van; csak a halál biztos. (De az is csak mai tudásunk szintjén... :? )
Mások véleménye pedig aztán végképp szubjektív. 8-)

Esetleg teszteld műcsillagon; az azonnal "lebuktatja" a sz@rt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.10.15. 14:37

Attila írta:
2021.10.15. 11:52
Esetleg teszteld műcsillagon; az azonnal "lebuktatja" a sz@rt.


MDA
Jó ötlet, szerintem fogok építeni valamilyen alkalmatosságot. Mi jobb: a tűvel átfúrt konzervdoboz benne LED-del, vagy a napsütötte csapágygolyó?

Jut eszembe: a jelenlegi a barlow-mmal bontottam már fel 0,5"-es kettőst, úgyhogy "kissé" meg vagyok keveredve... :roll:
Szerintem először tesztelem a mostani lencsét, aztán majd eldöntöm, hogy "kinek" higgyek: a bolygóknak, a csillagoknak, vagy a műcsillagnak. :lol:
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
gyulaipal
Hozzászólások: 178
Csatlakozott: 2012.09.13. 16:06

Re: Barlow lencsék

Hozzászólás Szerző: gyulaipal » 2022.01.04. 10:20

Hej,

A minap azzal játszottam, hogy interferométerrel bemértem egy APO lencsét, majd bemértem úgy is, hogy a következő Barlow lencsék egyike is a fényútban volt:
- Televue Big Barlow - ez egy 2x-ező Barlow 2"-es formátumban,
- Telescope Service APO Barlow (3x). Ez még a békeidőkből való, van vagy 15-20 éves, valószínűleg ma "GSO 3x Barlow ED lencsével (31,7mm)" a neve. Ránézésre egyformák, de hogy az optikán változtattak-e, azt nehéz megmondani.

A dolog célja az volt, hogy lássam a Barlow hatását. Sajnos a mérés nem teljesen reprezentatív abból a szempontból, hogy egy elég extrém, 92mm átmérőjű de F/4,8-as nyílásviszonyú (444mm fókusz) kis triplet APO-val történt a mérés. Kevésbé fényerős lencse használatakor a Barlow hatása is kisebb lenne (de azt mérni is nehezebb lenne).

A mérés eredménye (és ezek gyakorlati hatásai):
- Mindkét Barlow kb. lambda/20 szférikus túlkorrigáltságot adott a képhez. Ha alulkorrigált a távcsövünk, akkor ez előny lehet.
- Mindkét Barlow "megemelte" a kék- és a vörös oldalon is a mért színgörbéket. Ez magyarul azt jelenti, hogy ha az objektív "akromátként működik" (azaz valami ED APO lencse ... vagy akár egy sima akromát) akkor JAVUL a színkorrekció a Barlow használatával (akromát esetén azonban nem hiszem, hogy ez észrevehető lenne)
- Mindkét Barlow nagyobb hatással volt a színgörbékre a kék oldalon (450nm) mint vörösben (655nm-en mérek vöröset). Ez picit sajnálatos, mert a távolkeleti ED APO lencsék meg tipikusan vörösben mutatnak nagyobb fókusz-eltérést, így ebből a hibából több marad meg a Barlow használatával is. Viszont a komolyabb cégek ED APO lencséi tipikusan kékben (és ibolyában) "gyengébbek", ezek esetén a Barlow többet javít a képen (a kékes-ibolyás elszíneződés pl. a Vega körül láthatóan csökkenhet mondjuk egy Takahashi Sky90-ben).
- Az eleve minden Barlow lencse esetén igaz, hogy a fókuszsík görbülete csökken ... de vizuálisan ez ritkán jelentős hatás, fotózásnál meg ritka a Barlow lencse használata, úgyhogy ezt csak úgy megemlítettem.

Sajnos viszont a "valódi APO-ként működő" (3 ponton azonos fókusztávolság) lencsék esetén NEM fog javulni a kép a Barlow használatával ... de az is igaz, hogy az ilyen lencsék tipikusan olyan szinten korrigáltak mindenféle optikai aberrációra, hogy nincs is nagy szükségük semmiféle javítgatásra.

Mindkét bemért Barlow lencse relatíve régi típus, nem tudom, hogy a mai termékek ezektől mennyiben különböznek ... de abban lenne logika, hogy bemérjünk további pár terméket. Ha találunk olyat, ami mondjuk a tipikus távolkeleti refraktorok (80/600ED, vagy 100/900ED doublet) esetén jól illeszkedik a távcső optikai hibáihoz (vörösben gyengébb színkorrekció) akkor ez akár hasznos is lehetne...

GyP
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”