Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
vgyurma
Hozzászólások: 302
Csatlakozott: 2010.10.22. 11:40

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: vgyurma » 2022.11.03. 07:45

Anti_45 írta:
2022.11.02. 21:44
Huh,ezek tényleg alacsony kihuzatok.
A Görög Zoltán féle fent van a Facebookon is,van eladó belőle.
Ezek szerint Te voltál a megrendelő,akinek készült az első. :)
Nincs túl alacsonyan a tekerőgomb? Úgy látom,szinte hozzáér a tubushoz. Mennyire "finom" a mozgása?
Igen, én kértem meg, hogy készítsen egyet. Van még néhány apróság, amin lehetne módosítani, szerintem csak azután lesz nagyobb tételben kapható, ha ezek meglesznek.
A tekerő gombbal nem az a baj, hogy alacsonyan van, hanem hogy nem elég nagy az átmérője. Hogy kellően nagy terhet (1,5 kg) is ki tudjon emelni, viszonylag vastag tengely kellett hozzá.
A kihuzat elforgatható, ha 90 fokkal elforgatom, jóval nagyobb tekerő kerék is elfér, így finomítható a mozgása.
Az erő szabályozható, ha csak egy okulár van a kihuzatban, így is finoman jár, dehát aki kómakorrektort, 2"-os szűrőváltót és 100 fokos okulárt akar használni, akkor oda kell szorítani a tengelyt a kihuzatcsőnek.
Hozzáteszem, a nagy terhelés alatt a helikális kihuzat is szorosabban jár.
Varga György

6,5x32 binokulár, 50/200 ED, 80/260 akromát, 160/660 Newton, 245/720 Newton, 300/1200 Newton
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.03. 10:35

Anti_45 írta:
2022.11.02. 21:59
Visszatérve a kérdésemre: mekkora a legkisebb segédtükör,amit esetleg egy alacsony fókuszírozó mellett,de a tubus meghosszabítása nélkül,használhatok a 203/1200-as távcsövemben?
Egyébként nem is értem miért írom a gyári adatot,amikor nem is igaz; maga a tükör 199mm átmérőjű a hasznos felület pedig 195mm!
Helyesen akkor 195/1200. Habár ezek után már a fókuszban sem vagyok biztos. :|
Ez komoly! :shock: :x
Tényleg dühítő az az arcátlanság, amit némely gyártó megenged magának.
Gondolom a főtükörtartó szabvány méretű. Márpedig ha nem lötyög benne 8 mm-t, akkor az összes Omegon főtükör ekkora.
Ezek szerint örülhetek a 254 mm hasznos felületemnek...

A fókuszod iránt szerintem Janinál érdeklődj. Hátha még emlékszik rá.

Anti, ha nem akarod megtoldani a tubust (tudom, nehéz ügy, mert már összefúrkáltad), akkor sok mozgástered nincs. Én éppen azért toldottam meg 25 mm-rel, hogy legyen egy kis ráhagyás a segédnél a sugárkúpra. Jobb lett a kép! És nem a vignettálás hiányáról beszélek, mert a fényerő különbséget nem érzékelem, hanem kevésbé húznak el a csillagok a LM szélén, mivel nincs levágva a sugárkúp széle, ezért másképpen néz ki a diffrakciós kép! Fókuszban élesebb minden azóta a széleken!

Ráadásul - amiről már írtam - ennél a segédtükör tartónál kell hagyni egy kis kotyogást az üvegnek, hogy ne legyen asztigmia. Emiatt sem centizheted ki teljesen a segéd méretét. Meggyőződésem: hacsak nincs óriási ráhagyás jelenleg a segéden, nem nyersz annyit a kitakarás csökkentésével, mint amennyit veszítesz a fentebb leírtak miatt.

Ha pedig toldod/lecseréled a tubust, akkor valóban lemehetsz 13%-ra, de akkor le kell mondanod az összes kiegészítőről, ami backfocus-t igényel, és az tényleg bolygózó cső lesz; csak a tengelyben lesz diffrakcióhatárolt a kép.
Félreértés ne essék: NEM lebeszélni akarlak semmiről, csak rámutatni: az éremnek két oldala van.

Számomra érdekes, hogy amikor valaki akkora segédet használ, amekkorával csak tengelyben ér el teljes megvilágítást (én is így voltam!!!), akkor a LM szélén nem veszi észre az 50%-os fényerő csökkenést, de áradozik a néhány százalékos Airy korong fényesedéstől, amit a kisebb segéd által kap. Valamint a póklábak ugyanúgy ott lesznek. Szerintem sokkal több értelme lenne egy MC, vagy SC-nél azon pedálozni, hogy legalább 30% alá vigyék a központi kitakarást. Ugyanis 30% az a kritikus határ, ami fölött komolyabban érezhető a kitakarás hatása.

Olvasd el figyelmesen ezt, érdemes:

http://www.damianpeach.com/simulation.htm

Ha megnézed a különbséget 0% és 30% között, szerintem nem ordító. Ha levinnéd a kitakarást 24%-ról néhány %-kal, gyanítom, nemigen vennéd észre. (Én 23-ról 15%-ra akartam levinni a kitakarást, az elméleti határra. De egy "szaki" meggyőzött: engedjem el, ez nem AZ a távcső, amivel érdemes ezt megtenni (merthogy F/4,7)).

Damian Peach mikkel készít világhírű bolygófotókat? Jellemzően 32%-os kitakarású, DE póklábmentes SC-kel!!!

Az átmérő növelésével többet nyernél. Fényesebb kép=>nagyobb kontraszt, nagyobb felbontás... :)

Mielőtt vásárlásba fogsz és szerszámot ragadsz, mindezeket mérlegeld!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Schnappy
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2022.07.20. 23:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schnappy » 2022.11.03. 11:10

Anti_45 írta:
2022.11.02. 20:48
Schnappy írta:
2022.11.02. 19:08
Épített távcső! :) rengeteg hiányossága van! Az üveget és a rengeteg segítséget Gyuricza István-tól kaptam!
A cső az egyenlőre PVC, kihuzat és a segédtükör tartó 3D nyomtatot.
- amik visszavannak:
Újra dörgölni a tükröt "túl korrigált"
-készíteni egy jobb és kisebb segédtükröt.
-az árnyékoló gyűrűket elkészíteni hozzá.
De most egy 290-es F/4-re összpontosítok. :)
Nekem így tetszik,pláne a színe!
Nekem nagyon bejönnek az olyan távcsövek amik nem csak az alap fekete és fehér(azok is szépek),hanem bármilyen más színnel készülnek.
A Cloudynights-on külön téma is van róla.
Te készíted a segédet is? Úgy tudom,azt nagyon nem könnyű a nagyon pontos sík felület miatt.
Jobb, mint a natúr PVC narancs szín, de sajnos nem lett jó a fóliázás. Elvégre ez is egy próba cső, és ez is át lesz még építve. A segédtükröt magam készítem. Egyenlőre idő hiányában félre van rakva. Gyári 47mm tükröm 1/2 lambdás a mérés szerint.

MIvel nem engedi utólag szerkeszteni a képaláírásomat a gép, ezért ide írom. Az első képnél is domború, nem homorú!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Márta Ervin
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.03. 11:25

Ervin, a gyári segéded önmagában fél Lambdás, vagy ragasztva?
A sajátom ragasztva fél Lambdás volt, önmagában pedig - pár nap múlva - jó lett.

A segéd elkészítése megsüvegelendő, sok sikert hozzá!
Milyen referenciasíkod van? Azt is Te csináltad?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Schnappy
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2022.07.20. 23:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schnappy » 2022.11.03. 11:31

Lovász András írta:
2022.11.03. 11:25
Ervin, a gyári segéded önmagában fél Lambdás, vagy ragasztva?
A sajátom ragasztva fél Lambdás volt, önmagában pedig - pár nap múlva - jó lett.

A segéd elkészítése megsüvegelendő, sok sikert hozzá!
Milyen referenciasíkod van? Azt is Te csináltad?
Nincs ragasztva, natúr a segédtükör van a vízbe, mivel az a referencia síkom! Aluminiumozott felületeknél ételfestéket öntök a vízbe, hogy növelje a kontrasztot. Segéd elkészítése még csak első próbálkozások, úgyhogy meglássuk mennyire fog sikerülni!
Márta Ervin
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.03. 11:44

Lovász András írta:
2022.11.03. 10:35
Anti_45 írta:
2022.11.02. 21:59
Helyesen akkor 195/1200. Habár ezek után már a fókuszban sem vagyok biztos. :|
Ez komoly! :shock: :x
Tényleg dühítő az az arcátlanság, amit némely gyártó megenged magának.
Gondolom a főtükörtartó szabvány méretű. Márpedig ha nem lötyög benne 8 mm-t, akkor az összes Omegon főtükör ekkora.
Ezek szerint örülhetek a 254 mm hasznos felületemnek...
Nem lötyög a tartóban,ki van "bélelve" 3 db,kb.2mm vastag parafa csíkkal. Nem tudom milyen a többi főtükör tartó,de ha hozzáadom a parafa méretét akkor pont megvan a hiányzó 4mm. Lehet így kompenzálták a hiányosságot. De az is lehet,hogy mind ilyen. Nem tudom... :?
Mondjuk mikor eladták így,az tényleg átbaszás volt; kisebb a megadottnál de legalább szar is. :D
Most már legalább kicsi a bors(tükör) de erős! ;)
Visszatérve a segédre: nem akarok semmibe fejest ugrani. Írtam is,hogy ez még csak kósza gondolat semmi több.
Bármikor megfúrom,átfestem,átfóliázom a tubust vagy zsámolyt(most is ilyesmi történik :) ),rácsavarozok bármit,amíg - és ez a lényeg - nem jár komoly anyagi befektetéssel! De,ha már mélyen a tárcámba kell nyúlni akkor bizony kétszer is meggondolom,hogy tényleg kell e nekem. Elég volt a mellényúlásból. :(
Ezért is érdeklődöm ilyen élenken,hogy mit ill.mennyit nyernék vele,mert egy minimális, tiszta nyereség nekem nem éri meg. Akkor meg pláne,ha a másik oldalon még veszteség is van. A jelenlegi leképzésből nem engedek és nem akarom lekorlátozni bolygózós távcsőre sem.
De még ha megéri is; akkor is bőven távlati a dolog,mert jó néhány "vágy" van még előtte a listán.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.03. 12:10

Anti_45 írta:
2022.11.03. 11:44
Lovász András írta:
2022.11.03. 10:35
Anti_45 írta:
2022.11.02. 21:59
Helyesen akkor 195/1200. Habár ezek után már a fókuszban sem vagyok biztos. :|
Ez komoly! :shock: :x
Tényleg dühítő az az arcátlanság, amit némely gyártó megenged magának.
Gondolom a főtükörtartó szabvány méretű. Márpedig ha nem lötyög benne 8 mm-t, akkor az összes Omegon főtükör ekkora.
Ezek szerint örülhetek a 254 mm hasznos felületemnek...
Nem lötyög a tartóban,ki van "bélelve" 3 db,kb.2mm vastag parafa csíkkal. Nem tudom milyen a többi főtükör tartó,de ha hozzáadom a parafa méretét akkor pont megvan a hiányzó 4mm...
Csakhogy az a 4 mm valójában 8 mm. Ugyanis a 203 mm - elvileg - HASZNOS felületnek kellene lennie. Ugyebár 8 inches a tükröd. Az enyém 10"-es, azaz 254 mm a hasznos felület. A külső méret 258 mm! A tükröd külső méretének 207 mm-nek kéne lennie (199 helyett). Amúgy az enyémben filcbélés van, egészen vékony.

Amúgy mit szólsz a linkelt szimulációkhoz?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.03. 12:13

Schnappy írta:
2022.11.03. 11:31
Lovász András írta:
2022.11.03. 11:25
Ervin, a gyári segéded önmagában fél Lambdás, vagy ragasztva?
A sajátom ragasztva fél Lambdás volt, önmagában pedig - pár nap múlva - jó lett.

A segéd elkészítése megsüvegelendő, sok sikert hozzá!
Milyen referenciasíkod van? Azt is Te csináltad?
Nincs ragasztva, natúr a segédtükör van a vízbe, mivel az a referencia síkom! Aluminiumozott felületeknél ételfestéket öntök a vízbe, hogy növelje a kontrasztot. Segéd elkészítése még csak első próbálkozások, úgyhogy meglássuk mennyire fog sikerülni!
A víznél valóban nincs jobb! Főleg vasúttól, közúttól minél távolabb. :)
Kíváncsi leszek az eredményre!
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1179
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2022.11.03. 12:49

Lovász András írta:
2022.11.03. 12:10
Anti_45 írta:
2022.11.03. 11:44
Lovász András írta:
2022.11.03. 10:35

Ez komoly! :shock: :x
Tényleg dühítő az az arcátlanság, amit némely gyártó megenged magának.
Gondolom a főtükörtartó szabvány méretű. Márpedig ha nem lötyög benne 8 mm-t, akkor az összes Omegon főtükör ekkora.
Ezek szerint örülhetek a 254 mm hasznos felületemnek...
Nem lötyög a tartóban,ki van "bélelve" 3 db,kb.2mm vastag parafa csíkkal. Nem tudom milyen a többi főtükör tartó,de ha hozzáadom a parafa méretét akkor pont megvan a hiányzó 4mm...
Csakhogy az a 4 mm valójában 8 mm. Ugyanis a 203 mm - elvileg - HASZNOS felületnek kellene lennie. Ugyebár 8 inches a tükröd. Az enyém 10"-es, azaz 254 mm a hasznos felület. A külső méret 258 mm! A tükröd külső méretének 207 mm-nek kéne lennie (199 helyett). Amúgy az enyémben filcbélés van, egészen vékony.

Amúgy mit szólsz a linkelt szimulációkhoz?
Igazad van. Tévedtem vagy ha úgy tetszik megengedő voltam. :)
Én a 203mm-t elfogadtam a teljes üveg átmérőjének,de ez így nem helyes,a hasznosnak kellene annyinak lennie.
207mm-rel már bele sem férne a tartóba. Alapból nem akartak akkora tükröt adni
Na mármost: Taiwan-on vagy másképp értelmezik a tükör teljes/hasznos méretét vagy eleve a nyugati piac(köztük én) átbaszására utaztak. A macska rúgja meg! :x :D
Talán még vissza is küldeném,ha nem lenne már a felismerhetetlenségig átplasztikázva. De már vissza sem tudnám állítani az eredeti állapotot! :shock: Beszarás. :lol:

Egyébként nagyon jó a weboldal,köszi! Érhető és szemléletes.
Ezek alapján valóban nincsenek nagy különbségek.
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az (Dobson?) zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Stabi Micro mecha ; TMS Eq platform
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2022.11.03. 13:54

Tényleg nem akartam pár mm-en rugózni, mert nem annyira lényeges. Csak ha már leírnak egy számot papírra, weboldalon stb., akkor már legyen annyi az annyi... Ez olyan, mintha elmennék egy M6-os csavarért a boltba és adnának egy M5-öst. Nagy az esély, hogy nem lesz jó oda, ahová szántam. Filléres dolog, mégis bosszantó tud lenni.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”