Távcsőépítés

Mindent a házilag történő távcsőépítésről és tükörcsiszolásról.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.01.24. 11:46

András: részben saját, részben azoké a barátaimé, akik használnak flex tubusos dobsont. Tehát tapasztalat.
Schnappy
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2022.07.20. 23:01

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Schnappy » 2023.01.24. 15:42

Megpróbálkozok első körben a flex tubus készítéssel.
Talán az üvegszál epoxi kombóval masszív konstrukciót sikerül összehozni!

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Márta Ervin
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.01.24. 19:06

Schnappy írta:
2023.01.24. 15:42
Megpróbálkozok első körben a flex tubus készítéssel.
Talán az üvegszál epoxi kombóval masszív konstrukciót sikerül összehozni!

Köszönöm mindenkinek a segítséget!
Nem gondolnám túl ezt a dolgot. Ugyanis egy cél van: kihúzott helyzetben mindig ugyanoda essen a geometria. Alu cső és megfelelő rögzítő foglalat tudja ezt.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2023.02.01. 23:06

Kollégák! Van itt valaki, aki ki tud nyitni és elmenteni tif vagy esetleg jpg formátumban 2022-es AutoCad .dwg fájlt?
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2023.02.02. 06:47

Szia Péter!
Ha átküldöd, megoldjuk.

Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.02. 08:26

Sziasztok!

Nem találtam célzottabb topikot a kérdésem feltevésére.

Nemrég beszélgettünk a kómakorrigálás rejtelmeiről az okulárok kapcsán és az a kérdés vetődött fel bennem, vajon mi a helyzet a klasszikus Cassegrain kómahibájának kiküszöbölésével? Általában egy F/4 körüli paraboloid a kezdő optikai eleme, annak viszonylag erős kómahibájával. Úgy tudom, a hiperboloid segéd nem korrigál kómát. Tudom nem hangzik jól, de a végeredmény az F/4-es főtükör kómázása F/12-25 eredő nyílásviszony mellett. Meg lehet szüntetni egy CC-ben a kómázást? Gondolom nem működik a Paracorr ennél a rendszernél (mert az úgy lett kitalálva, hogy az F/4-es tükörnek az F/4-es sugárkúpját fogadja).
Vagy a kutya sem foglalkozik vele, mivel olyan kicsi látószöget képez le, aminél még nem zavaró a kóma?

Nincs a birtokomban CC és nem is tervezem a beszerzését, csak úgy érdekel ez az elméleti kérdés.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.02.02. 18:28

Lovász András írta:
2023.02.02. 08:26
Úgy tudom, a hiperboloid segéd nem korrigál kómát.
De igen, viszont nagyon leszűkítetted a témát a classic. Cassegrain miatt,
a kéttükrös távcsövek csoportját mint fejlődési vonalat nézve az RC már erősen kómakorrigált,
valamint itt nagyon változó a kép a csoporton belül, akár főtükröt, akár a segéd kialakítását nézem.
Ha nagyon bele akarsz mélyedni az elméleti részbe, akkor nyilván ettől jobbat nem találsz:
https://www.telescope-optics.net/classi ... anatic.htm
Véleményem szerint ez a távcsőtípus is sokat változott az évek során, és elérte az optikailag elérhető maximumot a különféle korrekciós elemekkel, annak minden előnyével és hátrányával,
éppen úgy ahogyan a többi távcső.
Vagyis miért építsünk CC távcsövet, ha van tőle jobb, mint az RC, vagy attól is jobb, mint a Takahashi Epsilon ? (nem amatőr tükörcsiszolásra gondoltam)
Olyan ez a kómahiba nekem, mint a dízeleknél a nitrogén-oxid. Létező probléma, erősen csökkenteni lehet, viszont ennek ára van.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.02. 19:50

Meghökkentem. A hiperboloid segéd tényleg csökkenti a kómát?
Itt F/12-es CC-t és F/12-es Newtont hasonlítanak össze, érdemes megnézni a folt diagramot. A CC sokkal nagyobb kómát produkál:
https://www.cloudynights.com/topic/6835 ... tors-work/

Igen, tudatosan a CC-ről kérdeztem. Most, hogy megtapasztaltam a teljes nagyítás tartományban a kómamentes képet jó minőségben, gondoltam, hátha kitaláltak valamit a CC képének javítására. Eddig is "féltávcsőként" tekintettem rá, ami alkalmatlan kis nagyításokra, de hogy még kómázik is... nem gondoltam. Nem értem, miért gyártják még mindig ha valóban van nála sokkal jobb (SC, MC, RC stb.)?
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: mizar » 2023.02.02. 20:21

Lovász András írta:
2023.02.02. 19:50
Meghökkentem. A hiperboloid segéd tényleg csökkenti a kómát?
A CC-ben nem csökkenti. Ott valóban megegyezik az azonos nyílásviszonyú paraboloiddal.
Leszűkítve a hagyományos Cassegrainra a kómaproblémát, az általad linkelt oldalon a fotókat nézve én nem nevezném ezt problémának. Elméletileg van kóma, gyakorlatilag is, de szerintem nincs olyan észlelő aki vizuálisan ezt nem tolerálná. Gondolom lehet nullára csökkenteni egy egyszerű korrektorral is.
Nem mondanám fél távcsőnek, egy optikai rendszer, rengeteg előnnyel bír, amatőr szinten is elkészíthető.
Egy csúcsminőségű Newtont nagyon turbózni kell drága kiegészítőkkel, hogy, mondjuk bolygózáskor elérje azt a képminőséget, amit egy CC.
Univerzálisabbnak gondolom a Newtont, de kis nagyításhoz is, és nagy nagyításhoz is rendesen költeni kell rá, hogy perfekt képet adjon.
A Kutternek nincs kómája, faltól-falig kómamentes, ha lenne egy 70 vagy 80 mm-es legalább 70 fokos okulárom, maga lenne a kánaán. De a 35mm-es 70 fokos ES-ben igen szép az M13.
Az az okulár eddigi legjobb vásárlásom volt. Már szinte sehol nem lehet kapni, és alig került többe mint 30 ezer. Régi szép idők.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Távcsőépítés

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2023.02.03. 10:10

mizar írta:
2023.02.02. 20:21
Gondolom lehet nullára csökkenteni egy egyszerű korrektorral is.
Szerintem egy gyárival biztosan nem. Minden nyílásviszonyhoz tartozik egy bizonyos kómázás. Ha egy kicsi nyílásviszonyt lát a korrektor ekkora kómával, azzal nem tud mit kezdeni. De biztos lehet hozzá készíteni speciális kómakorrektort. Hogy egyszerű-e, nem tudom, nem értek hozzá. Gyanítom, nem sokan vállalnák kis hazánkban.
Nem mondanám fél távcsőnek, egy optikai rendszer, rengeteg előnnyel bír, amatőr szinten is elkészíthető.
F/4-es tükörnek még csak-csak nekilátnak néhányan, de egy domború hiperboloidnak... szerintem már kevesebben. Kurucz Janinak jól sikerült, van jónéhány ellenőrzési módszere, mégis "vakrepülés"-nek nevezte a segéd elkészítését. Elképesztő mennyiségű türelem és munkaóra ment bele.
A fél távcső alatt azt értem, hogy egy F/20-as rendszernél D/2 nagyítás alá igen nehéz menni; kizárjuk az összes halvány, nagy kiterjedésű, izgalmas objektumot, amihez 4-5 mm-es kilépő pupilla kell az elegendő fénymennyiséghez, amit szűrni tudunk.
Aki ilyen távcsövet vesz/készít, hamarosan vágyakozni fog egy RFT után. Vagy vesz sok pénzért 3"-es focusert okulárokkal, de akkor oda a kis kitakarás, meg különben is izzadságszaga van ennek a "megoldás"-nak.
Az meg nem érv mellette, hogy jó hozzá a Plössl is, mert mindketten tudjuk, hogy egy SW, vagy GSO Plössl-nek F/100-nál is elhúz a széle. A Televue jó, de 50 fokért drága...
Ráadásul kell egy zenittükör, hogy zenitben ne kelljen aláfeküdni: újabb alkatrész, ami potenciális hibaforrás, sok pénzbe kerül ha nem gagyit akar az ember. Tárolni kell, vigyázni rá, tisztán tartani...
Egy eq mechanika pedig nehéz és drága, ami kell alá.
Egy csúcsminőségű Newtont nagyon turbózni kell drága kiegészítőkkel, hogy, mondjuk bolygózáskor elérje azt a képminőséget, amit egy CC.
Univerzálisabbnak gondolom a Newtont, de kis nagyításhoz is, és nagy nagyításhoz is rendesen költeni kell rá, hogy perfekt képet adjon.
Nézd meg egy GSO 200-as CC-nek (420 e.) és egy SW 200-as Dobsonnak (206.300) az árát! Az utóbbi feleannyiba se kerül zsámollyal együtt!!!
A CC 214e.Ft hátrányból indul és még állványról szó sincs!
Egy F/5-ös Newtonnál 105 e. Ft-ból megoldható a teljes nagyítástartomány kómamentesítése igen jó minőségben (ejnye, nálam még 64 e. volt!). 120x-ig GSO-val, fölötte APM 2,7x-es korrektoros barlow-val. Nálam 135x-930x között bármilyen nagyítás elérhető, nincs lyuk(!!!). Ez a kis barlow megtöbbszörözi az okulárok számát és még a binobenézőben is kómamantes vele a kép.
25-30 mm-nél hosszabb fókuszú okulárra nincs szükség. Elismerem, ennél a fényerőnél ilyen okulárból drágább kell, de feljebb már mehetek olcsóbb okulár+barlow-val, mert <F/12-t fogad az okulár. Tehát a barlow nem kényszer, hanem áldás. Nem kell zenittükör, továbbá egy stabil zsámoly könnyű és viszonylag olcsó, és ha valaki lusta megtanulni az eget, goto változat is elérhető. A kitakarás és a diffrakciós tüskék mindkettőben kb. ugyanazok.

A Newton tehát kevesebb pénzből lehet kómamentes, kis nagyítás is elérhető vele, a barlow folytonosságot biztosít a nagyítások között és még állvány is van alatta.
Egy CC-nél mindez hiányzik.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Távcsőépítés”